fbpx

За храната – белото е црно, а разнобојното е живот!

tonus

Хроничното воспаление е состојба која е причина за низа заболувања и состојба при која имуниот систем постојано е раздразнет.

Во зависност од начинот на исхрана кој го имаме можеме значително да придонесеме за забрзување на хроничното воспаление или за негово намалување и спречување. Логично би било да се каже дека за да се свртиме кон втората спомената опција, треба да го следиме начинот на исхрана кој станува познат како ,,антивоспалителна диета”.

Но, тука се јавува еден проблем: не постои ,,една” точно утврдена антивоспалителна диета, иако многумина сакаат да го употребуваат овој термин мислејќи на единствена диета.

"“Online”/

 

Начин на исхрана, не диети

Но, не грижете се, сепак никогаш не треба да се потпираме на точно определени диети, пред сé, заради тоа што имаат ,,рок на употреба”. Значи, треба да имаме антивоспалителен начин на исхрана кој ќе биде со неограничен рок, а не диета.

Според експертите за нутриционизам од Универзитетот Харвард, антивоспалителната исхрана се базира не само на она што треба да се јаде, но подеднакво и на она што не треба да се јаде.

Тие велат дека не треба да се оптеретуваме и да ја бараме идеалната антивоспалителна диета, само треба да обрнеме внимание на она што треба да го избегнуваме и она што треба да се погрижиме да ни биде често на трпезата. Во продолжение, нешто повеќе околку ова.


Која храна треба да се обидуваме целосно да ја избенуваме?

Целосно избегнувајте ја преобработенатаа храна, што вклучува скоро сé што е спакувано во некакви пакувања – брза храна, дехидрирана храна, шеќерни житарки, чипсови, различни типови на грицки и колачиња, повеќето кондиторски производи, процесирани месни продукти, млечни продукти, бисквити, сосови итн.

Овие продукти имаат огромна калориска вредност, а од друга страна речиси никаква хранлива вредност.

Да биде работата уште полоша, тие се полни и со додадена сол (што го покачува крвниот притисок), шеќери (што можат да направат нагли скокови на глукозата во крвта), заситени маснотии (што може да го зголемат нивото на ,,лошиот” LDL холестерол), но и други штетни компоненти (адитиви и различни токсични компоненти добиени при процесирањето).

Според истражувањата, сите овие производи се поврзуваат со развој на хроничните воспалителни процеси во организмот.

 

Преобработената храна не ја сакаат ниту бактериите во нашите црева

Една студија, објавена во 2019 во угледното научно списание Nature Medicine, укажува дека шеќерите и додадената сол во препроцесираната хран, можат значително да влијаат на менувањето на бактериската микрофлора во дигестивниот тракт, оштетувајќи го желудочното ткиво и делувајќи на клетките, односно на експресијата на нивните гени кои се поврзани со инфламаторните процеси.

И повеќе други студии укажуваат на низа опасности од ултра-процесираната храна, како намален животен век, малигни и кардиоваскуларни заболувања, дијабетес итн.

 

Кога белото е црно

Храната која промовира хронично воспаление ги вклучува исто така и белиот леб, житарките, белите тестенини, белиот ориз итн. Според експертите, продуктите од т.н. бели брашна или рафинираните брашна, директно придонесуваат за зголемена воспалителна состојба на организмот.

Други поттикнувачи на хроничните воспалителни процеси се:

• газираните сокови
• густите и бистрите овошни сокови,
• путерот, сирењето, сладоледот и повеќето калорични млечни производи
• производите на база на кокосово масло
• разните колачиња
• мајонезот
• концентрираните доматни сосови
• сите процесирани месни производи

А што треба да имаме почесто на нашите трпези?

За борбата против хроничната инфлмација јадете свежа храна (најмоќна антиоксидативна активност; овошје и зеленчук), полнозрнеста,  непроцесирана храна, без додадени шеќери.
Потоа, мешункаста храна, риба, јатки, семиња, маслиново масло и што е можно пониско-калорични млечни производи.

Дополнитено на ова, значајно е да се споменат и здравите зачини и билки кои се полни со моќни антиоксидативни компоненти и директно делуваат на намалувањето и превенцијата од хронична инфламација.

Други компоненти на храната кои исто така можат да помогнат во борбата со хроничната инфламација:

• растителни влакна (зеленчук, овошје, мешункаста храна, полнозрнаста храна…)

• омега 3 масни киселини (риба, некои растителни масла, ореви, ленено семе и зелен зеленчук)

• полифенолни соединенија (бобесто овошје, темна чоколада, чаеви, јаболки, цитрусно овошје, кромид, соја, кафе итн)

• незаситени масни киселини (бадеми, ореви, ленено семе, семки од тиква, сусамово семе и некои растителни масла, како маслиновото, маслото од кикирики и канолата).

 

Листата на поврзани болести е долга

Постојат повеќе докази дека ваквата исхрана може да ја минимизира хроничнатото воспаление во телото и на тој начин да го намали ризикот од бројни хронични заболувања, помеѓу кои највеќе од:

◦ артритис
◦ гастроинтестинални заболувања
◦ срцеви заболувања
◦ автоимуни заболувања

Но, постојат и податоци дека намаленото хронично воспаление го намалува и ризикот од малигни, невродегенеративни, очни и многу други болести.


Неколку кратки совети за трајни промените

Обидете се промените во начинот на исхрана да не ги правите одеданаш, со цел да направите простор за здравиот начин на исхрана да ви премине во навика.

Експертите во областа се едногласни: постепеното внесување на некои здрави промени во животниот стил е многу подобро од било каква диета. Тоа е случај заради тоа што клучни се навиките, а не цврстата дисциплина во даден временски рок. На пример, за почеток можете да ги исфрлите повеќето пакувани препроцесирани продукти, а на нивно место постепено да внесувате што повеќе свежа, полнозрнаста и мешункаста храна.

Применувајте го ова во секој оброк. На пример, за доручек може да имате овошно смути или овес со бобесто овошје; за ручек некаква зелена салата во комбинација со друг зеленчук во повеќе бои и некаква мешунка; за вечера можете да внесете некаква протеинска храна со малку калории, повторно со разнобојна зеленчукова салата и овошна салата за десерт..

Бојата е здравје. Природната боја!

Што поразнобојна свежа храна, тоа повеќе антиоксиданти, клучни за борбата со хроничната инфламација или воспаление.

Ако ви е полесно да следните одредена поконкретна диета, тогаш како добар пример можете да ја земете Медитеранската диета, односно начин на исхрана или DASH диетата, односно диетата за снижување на високиот крвен притисок. (овие диети имаат доста ограничувања и идеи за тоа што треба да јадете)

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор