fbpx

Идеална комбинација со утринското кафе или чај – Дигестивни бисквити – РЕЦЕПТ

tonus

Дигестивните бисквити се популарен избор за појадок, претежно во Англија. Традиционално, тие се прават од интегрално брашно и овесни снегулки – два одлични извори на растителни влакна, особено важни за правилна функција на дигестивниот тракт, но извори и на низа други есенцијални хранливи материи. Крцкави, ронливи и со одличен вкус, овие бисквити се одличен избор за појадок, во комбинација со бадемово млеко, кафе или чај.

Можете да најдете стотици различни варијанти на дигестивните бисквити низ маркетите, но тие имаат значително помала хранлива вредност, бидејќи често не содржат овес, а се преполни со бело брашно, шеќери и палмино масло.

Во продолжение, како да ги направите овие превкусни бисквити за вашиот следен појадок.
За овој рецепт, потребни ќе ви бидат:

"“Online”/
  • 120g интегрално брашно
  • 120g брашно од овес (можете да го направите сами така што ќе сомелете овес во процесор за храна)
  • 2 кафени лажички прашок за пециво
  • ½ кафена лажичка морска сол
  • 2-3 лажици кафеав шеќер
  • 5 лажици мелено ленено семе
  • 1/2 чаша бадемово млеко (или друго растително млеко)
  • 8 кафени лажици маслиново масло
    * можете да додадете и 2 лажици ФИБРОГЕЛ

Начин на подготовка:

 

1) Во мал сад измешајте ги лененото семе и бадемовото млеко заедно. Оставете ја смесата да се ,,одмори” во фрижидер за да се згусне, додека го подготвувате тестото.

2) Во голем сад комбинирајте го целото интегрално брашно со брашно од овес, прашок за пециво, кафеав шеќер и сол.

3) Во садот додадете го маслиновото масло и мешавината од лен со бадемово млеко. Комбинирајте и месете неколку минути додека тестото не се стегне. Што се однесува до текстурата на тестото за бисквити, таа треба да е мрсна (полна) и ронлива, но да не биде премногу цврста. Ставете пластична фолија над садот и оставете го тестото да отстои во фрижидер пред да го обликувате.

4) Загрејте ја рерната на температура од 170°C и обложете два поголеми плехови со хартија за печење.

6) Расукајте го тестото помеѓу 2 листови од хартија за печење; тестото треба да биде дебело приближно 5-7mm. Отстранете го горниот лист и исечете ги бисквитите користејќи кружен шаблон за бисквити (може да користите и чаша). Повлечете го вишокот тесто околу бисквитите и ставете ги на листовите за печење (вишокот тесто можете да го употребите за нови бисквити).

8) Печете ги бисквитите во претходно загреаната рерна, околу 13-15 минути. Оставете ги да се оладат пред да ги послужите, а потоа чувајте ги во било каков затворен сад.

* Овој рецепт прави околу 26 бисквити. Можете да ја преполовите дозата доколку сакате да направите помалку бисквити.


Нутритивна вредност
:
(на 1 бисквит)

Калории: 61 Јаглехидрати: 8g од кои растителни влакна: 3g (со фиброгелот) и шеќери: 1g;  Протеини: 1.7g; Масти: 2,7g од кои заситени масти: 0.33g; околу 30% од дневните омега 3 масни киселини од лененото семе (секогаш мелете го, за да може соодветно да се апсорбираат хранливите материи).

[Многу повеќе за огромното значење на омега 3 масните киселини, прочитајте тука.]


Зошто е од особена важност да јадете полнозрнасти, наместо рафинирани житарки?


Само полнозрнастите житарки можат да нѝ го понудат ,,целокупниот пакет бенефити од одредена житарка, бидејќи за разлика од рафинираните, тие не подлежат на процеси во кои ќе им бидат отстранети одредени значајни делови од зрната, односно делови полни со различни хранливи материи.

Лушпата е особено богата со расителни влакна, Б витамини, различни минерали (железо, бакар, цинк, магнезиум), но и различни други фитонуриенти, помеѓу кои и антиоксидативни соединенција.

Никулецот е богат со здрави маснотии, витамини од Б групата, витамин Е и низа други фитонутриенти. Од друга страна, внатрешниот дел на зрното или ендоспермот е извор на скроб (сложени јаглехидрати), протеини, но во доста помал обем на микронутриентите со кои се богати другите делови од зрното.

Секоја од споменатите, значајни хранливи материи, има своја лепеза на позитивни дејства по нашето здравје, на пример, да се задржиме на една од најзначајните разлики што ги прават интегралните продукти – високата содржина на растителни влакна. Бенефитите од нив се најразлични, па така:

▫ Ја попречуваат работата на дигестивните ензими – со што се успорува дигестијата и на тој начин се избегнуваат шеќерните пикови, а потоа и наглите падови кои се ризични по здравјето, а нè оставаат и постојано гладни. На тој начин се намалува и гликемискиот индекс на целокупната присутна храна во дигестијата.

▫ Влијаат на поуспешното заситување

▫ Го подобруваат дигестивно здравје

▫ Претставуваат храна за корисната цревна микрофлора

▫ Можат да ги намалат холестеролните нивоа

▫ Имаат антивоспалително дејство

Денешниот рецепт изобилува со здрави намирници кои се одличен извор на растителни влакна. Дополнително, доколку користите и ФИБРОГЕЛ, уште од самото утро ќе задоволите огромен дел од потребите за фибер.

Зошто овесот се смета за крал на доручеците, прочитајте тука.

Конкретни здравствени бенефити од консумирањето полнозрнаста храна:

Намален ризик од инфламаторни (воспалителни) заболувања – како ревматоиден артритис, гихт, астма, улцеративен колитис, Кронова болест и некои невродегенеративни заболувања.

Намален ризик од кардиоваскуларни заболувања, но и општа смртност – на пример, една студија дава податоци според кои се заклучува дека луѓето кои јадат најмалку 70g полнозрнасти житарки дневно, имаат за 22% помал ризик од општа смртност и 23% помал ризик од срцеви заболувања. Полнозрнастите житарки го намалува вкупниот холестерол, триглицеридите и инсулинските нивоа.

Значително намален ризик од дијабет тип 2Дополнително, ваквата храна го намалува и ризикот од гојазност – ризик-фактор за дијабет, но и низа други хронични заболувања.

Подобро дигестивно здравје

Потенцијално заштитно дејство и во однос на некои малигни заболувања

На овој линк прочитајте како едноставната и лесна промена на белите брашна со интегралните, може да има серизони позитивни импликации по нашето здравје!

Дополнително, лененото семе може:

значително да допринесе за оптималниот внес на омега 3 масни киселини, особено кај оние кои не консумираат риба, но и за оптималниот внес на растителните влакна и квалитетни протеини

▫ да го намали ,,лошиот” LDL холестерол

▫ да помогне во намалувањето на крвниот притисок

▫ да помогне во регулирањето на шеќерот во крвта

 

Повеќе околу важноста за редовна употреба на лененото семе, прочитајте на линкот: 8 причини за СЕКОЈДНЕВНА употреба на лененото семе!

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор