fbpx

8+ изненадувачки причини да јадете КИВИ!

Веќе длабоко навлегуваме во периодот на есента, па пазарите се преполни со вкусни сезонски овошки. Покрај крушите, тиквите, калинките, јаболките и останатите плодови на есента,

Повеќе »

Вредноста на КОРИЈАНДЕРОТ за здравјето – и листовите и семето се особено здрави!

Коријандерот е позната билка од Медитеранскиот регион, која најчесто се користи како зачин. Ботанички гледано, припаѓа на семејството повеќегодишни растенија Apiaceae, поточно родот Coriandrum (sativum),

Повеќе »

Едноставни совети за справување со панични напади

Паничните напади се дефинираат како нагли, неочекувани епизоди на искусување интензивен страв, кога објективно не постои реална потреба или опасност. Овие навистина непријатни чувства можат

Повеќе »

Пешачење за СЛАБЕЕЊЕ – колку и како?

Без разлика на годините и степенот на физичката подготвеност кој го имате, редовното пешање, секако во комбинација со правилната исхрана, може да биде одличен начин

Повеќе »

Тироидната жлезда и исхраната – кои продукти се поволни, а кои не?

Хипотироидизмот е состојба при која телото не може да произведе доволно тироидни хормони. Кај околу 90% од случаите оваа состојба е предизвикана од автоимуното заболување

Повеќе »

5 извонредно здрави хобија!

Поголемиот дел од луѓето имаат некакво хоби или навика која им создава задоволство и ги смирува. Но, дали сте знаеле дека одредени хобија можат да

Повеќе »

3 рецепти за здрави ДЕСЕРТИ!

Кој вели дека здравата храна не е и вкусна храна? Денес ви предлагаме 3 брзи рецепти за вкусен, но и особено хранлив десерт, погоден за

Повеќе »

Фалафел од тиква – РЕЦЕПТ!

Во една од претходните објави ви понудивме 2 рецепти или комбинации за подготовка на вкусен оброк со тиквите, имајќи предвид дека нивната сезона е на

Повеќе »
X