fbpx

7 причини зошто ЛЕЌАТА е супер храна

Леќата припаѓа во семејството на мешункасти плодови заедно со гравот, грашокот, наутот итн. Присутна е во различни варијанти, односно облици и бои: црвена, кафена, црна и

Повеќе »

Зошто високата интелигенција може да ви биде проблем?

Eдна студија, објавена пред 3 години во престижното списание Intelligence, вели дека високо интелигентните луѓе имаат значително зголемен ризик од психолошки проблеми. Лидерката на истражувачкиот

Повеќе »

8 причини да уживате во КАКАОТО

Какаото се добива од плодовите на дрвенастото растение Theobroma cacao кое потекнува од тропските делови на Америка. Од овие плодови се добива какао масата (прав

Повеќе »

Краставици – зеленчук со многу корисни својства: од маска за лице, па до помош при импотенција!

Краставиците се помеѓу најодгледуваните едногодишни култури, заедно со доматите и пиперките, во светски рамки. Одгледувањето на овие култури во Македонија е традиционално, а добиените крајни

Повеќе »

Брз, лесен и вкусен рецепт за ХУМУС

Хумусот е намаз, традиционален за регионот на Блискиот Исток. Во последно време неговата популарност расте во светски рамки, заради специфичниот, богат вкус, мазната текстура, а

Повеќе »

Рецептот за ЦВЕКЛО кој го ветивме

Во една од претходните статии зборувавме за здравствените бенефити на цвеклото, особено на ферментираното и за причините зошто треба да е често застапено на трпезите.

Повеќе »
X