fbpx

Вегетаријански бабури – вкусна и здрава опција за здрав и лесен оброк

Овој дел од годината претставува еден од најбогатите и плодни периоди во поглед на достапните овошја и зеленчуци. Пазарите изобилуваат со свежи намирници и би било штета доколку овој период не се искористи за подготовка на вкусни и здрави јадења. Секако, еден од најкористените зеленчуци се пиперките, а подеднакво вкусни и здрави се и бабурите, кои се особено популарни и достапни во овој период. Постојат безброј рецепти за нивна подготовка, а денес издвојуваме два рецепти за вегетаријански, посни полнети бабури.

 

Нутритивни карактеристики на пиперките

 

Пиперката (Capsicum annuum) е повеќегодишно зеленчуково растение од семејството цветни растенија Solanaceae, во кое се и компирот, доматите итн. Се сретнува во повеќе бои и облици, а на нашите простори најзастапени сорти се: бабурите, зелените пиперки, црвените пиперки, фефероните и сл.

 

Пиперките се густо-нутритивна храна, односно имаат висока нутритивна, а ниска калориска вредност. Содржат висок процент на вода(над92%).

Во 100g свежа пиперка се содржат само 31kcal, од 6g јаглехидрати(4,2g шеќери), 1g протеини и 0.3g масти.

Исто така, количеството на растителни влакна е одлично – 2,1g.

 

Содржат фруктоза и глукоза кои се одговорни за слаткиот вкус.

Што се однесува до микронутритивниот состав, тој е фасцинантен. Освен што се еден од најбогатите извори на витамин Ц (169% од дневно препорачаниот внес), пиперките се и добар извор на витамин Б6, витамин К, калиум, железо, фолна киселина и провитамин А.

Дополнително, тие содржат бројни антиоксидативни соединенија кои даваат разни корисни бенефити за нашето здравје.

 

Вегетаријански полнети бабури со ориз и пченка

 

За подготовка на овој рецепт потребни ви се околу 60 минути и е доволен за околу 6 порции.

 

Потребни намирници:

 • 1 чаша ориз
 • 1 црвена пиперка, исецкана
 • 1 главица кромид, исецкана
 • 1-2 свежи домати, исецкани
 • 500-600ml растителен бујон
 • 1 конзерва подготвен грав
 • 1 шолја смрзната пченка
 • 3-4 големи жолти бабури, исечени на половина со отстранети семки
 • Малку пармезан
 • Маслиново масло
 • Сол и црн бибер

 

Начин на подготовка:

 1. Во големо тавче ставете ги оризот, црвената пиперка, кромидот, доматот и растителниот бујон. Додадете малку маслиново масло и динстајте ги зеленчуците. Покријте со капак и гответе околу 20 минути на ниска температура. Потоа додадете го гравот од конзерва и пченката. Измешајте ги и нив во смесата.
 2. Бабурите исечете ги на половинки и во тавче со хартија за печење, наредете ги. Наполнете ги со смесата од зеленчуци. Печете во рерна на 200 степени, околу 30 минути, со фолија. По 30 минути, извадете ја фолијата и печете дополнителни 10 минути.
 3. Послужете со малку рендан пармезан.

 

 

Полнети бабури со печурки и киноа

 

За подготовка на овој рецепт ви се потребни околу 20 минути и околу 80 минути за печење. Истиот е доволен за 4 порции.

 

Потребни состојки:

 • 4-5 жолти бабури, исечени на половина
 • Половина чаша киноа
 • Маслиново масло
 • Околу половина килограм печурки по ваш избор
 • 1 главица кромид, ситно исецкана
 • 2-3 чешниња лук, ситно исецкани
 • Околу 500g ситно исечкани свежи домати
 • Сол и мелен црн бибер
 • Малку рендан пармезан
 • 30-40g бадеми
 • Малку свеж магдонос, ситно исецкан
 • Сок од половина лимон
 • Малку урда или моцарела (околу 100g)

 

Начин на подготовка:

 

 • Во тенџерче со вода, сварете ја киноата – пропорцијата вода киноа треба да е отприлика 2:1.
 • Во тавче, пропрскајте малку маслиново масло и кога истото ќе се загрее додадете ги печурките и кромидот. Динстајте на средно висока температура, околу 10 минути.
 • Додадете го лукчето и динстајте уште дополнителни 1-2 минути. Додадете ги и доматите и зачинете со сол и бибер по желба. Гответе уште дополнителни 10 минути.
 • Во тавчето додадете ја сварената киноа, пармезан, бадеми и магдонос. Фино промешајте.
 • Во тавче обложено со хартија за печење, наредете ги половинките бабури. Наполнете ги со смесата од киноа и кога ќе ги наполните сите, пропрскајте ги со маслиново масло и сок од лимон.
 • Печете на околу 200 степени, во тавче покриено со фолија околу 50-60 минути. Потоа извадете ја фолијата, додадете ја урдата или моцарелата и печете дополнителни 10 минути.

 

 

 

Хрватски рецепт за АЈВАР – брз и здрав

Полека се наближува есента, а знаеме кое традиционално наше јадење е особено карактеристично за месецот септември – ајварот. Мирисот на ајварот буди во секој од нас чувства на носталгија за некои минати, убави времиња.

Денес, брзиот начин на живот, но и одредени законски регулативи, нè одвраќаат од приготвувањето на ајварот на оној стариот, традиционален начин. Едноставно, се променија времињата. За среќа, постојат и позитивни работи во оваа насока, работи на кои често можеби воопшто не сме им обрнуваме внимание. На пример:

 

 • За да уживаме во ајварот, не мора да купуваме огромни количества пиперки, односно може да го направиме и со помали количини.
 • Традиционалната подготовка на ајварот освен што трае предолго, подразбира и термички третман кој ја лишува храната од огромен број нејзини нутриенти, а поттикнува и формирање одредени штетни компоненти по здравјето. Затоа, постојат и други ,,алтернативни начини” според кои можеме да направиме вкусен ајвар.

 

[Поврзано: Секој од нас добро знае дека ПРЖЕНАТА храна е многу штетна. Но, зошто поконкретно?]

 

Низ нашите маркети постојат продукти на бројни производители на ајвар, чиј вкус е близок до оној на ,,домашниот”. Не е лошо понекогаш да јадеме домашен или купечки ајвар, но претерувањето со него или зачестеното јадење, не може да се каже дека совршено се вклопува во она што се подразбира под здрав начин на исхрана.

 

[Поврзано: КОНЕЧНО – Кој начин на ГОТВЕЊЕ ги УНИШТУВА хранливите материи? А кој не?]

 

Како што веќе рековме, постојат и поинакви начини за да направиме ајвар што ќе биде многу поздрав (понутритивен, види ја табелата најдолу) и подеднакво вкусен, а ќе можеме да го консумираме без грижа на совест и во поголеми количества.

 

Денес ќе ви го презентираме Медитеранскиот рецепт, поточно оној од хрватското приморје.

 

За овој ајвар, потребни ќе ви бидат:

 

 

 

Начин на подготовка:

 

 1. Зеленчуците поставете ги на печење пресечени на половина, со извадено семе. Тавата за готвење обложете ја со соодветна фолија за готвење. Модрите патлиџани намачкајте ги со дел од маслиновото масло и малку посолете. Печете додека соодветно не поцрнат и добијат на сјај. Патлиџанот ќе знаете со сигурност дека е готов кога ќе омекне. Отприлика печењето би требало да трае околу половина час, на температура од 230-250 степени.
 2. Соодветно излупете ги пиперките и модрите патлиџани. Лупењето треба да биде темелно. Претходно, зеленчуците треба соодветно да се оладат од печењето.
 3. Ставете го патлиџанот во блендер, заедно со една лажичка ладно цедено маслиново масло и со половина од лукот. Блендирајте со пулсирања додека не добиете убава, полукремаста смеса.
 4. Кога излупените пиперки доволно ќе се оладат, додајте ги во блендер, заедно со 2-3 лажици од водата која ја пуштиле. Додајте го вториот дел од лукот (кога има се додава и млад лук) и блендирајте со пулсирање, од 5 до 8 пати, пред да ги додадете и сокот од лимон, оцетот, заедно со црвениот пипер и шеќерот. Блендирајте, но исто така со пулсирање, за да не се добие целосно кремаста смеса.

 

 1. Темелно измешајте ја содржината со модриот патлиџан и пробајте дали треба да се додаде уште сол, шеќер или свежо мелен бибер. Можете да додате и зелени билки како зачин, на пример свеж магоднос.

 

 • Во однос на служењето на медитеранскиот ајвар, не постојат ,,правила”. Генерално се користи како намаз и сос за различни јадења, како на пример риба, што е нетипично за нашата кујна на пример..

 

 • Најчесто се комбинира со интегрално лепче и нискомаслено фета сирење.

 

Нутритивна вредност:
(на една порција, односно три кришки леб и малку фета сирење)

Калории: 450 Јаглехидрати: 63g од кои растителни влакна: 11g и шеќери: 21g;  Протеини: 17g; Масти: 16,6g од кои заситени масти: 5,6g и омега-3: 0,3g; Витамин Б1: 0,6; Витамин Б2: 0,6mg; Витамин Б3: 7mg; Витамин Б5: 1,7 mg; Витамин Б6: 1,2mg; Витамин Б9: 180µg; Витамин Ц: 400mg; Витамин А: 7500IU; Витамин Е: 7,6mg; Селен: 25µg; Железо: 3,6mg; Магнезиум: 100mg; Манган: 2mg; Цинк: 2,7mg; Калиум: 800mg; Калциум: 300mg; Бакар: 0,4mg

 

Во една од нашите претходни статии, објавивме и повеќе други намази на база или со црвени пиперки. Многу повеќе за нив, прочитајте на следниот линк: Од црвени пиперки се прават и други намази, не само ајвар!

Здрави намази од модар патлиџан

Постојат бројни рецепти за подготовка на вкусни и здрави зеленчукови намази. Тие може да бидат одлична опција за комбинирање со парче интегрален леб и да послужат како додаток во рецептите за појадок или вечера. Еден ваков намаз е токму намазот од модар патлиџан кој има повеќе разни имиња низ светот. Кај нас е познат како малиџано, во делови од Азија е познат како баба гануш итн. Без разлика на името, постојат бројни начини да се подготви намаз од модри патлиџани, а сите претставуваат вкусен и здрав оброк кој има бројни примени.

 

Зошто е здраво да се јаде модриот патлиџан?

 

Летото е период кој се карактеризира со повеќе различни зеленчуци, но можеби еден од најпознатите и најкористените на нашите простори е токму модриот патлиџан.

Билката на модриот патлиџан се одледува со векови низ Медитеранските простори – Блискиот исток, северна Африка, Италија, Франција, Шпанија, но и кај нас, на Балканскиот полуостров. Во нашата традиционална македонска кујна, изобилуваат рецепти кои го подразбираат и модриот патлиџан. Постојат различни типови, облици и големини, но и кај нас најпознат е оној долгнавестиот и темновиолетов модар патлиџан.

Неговата широка примена во различните кујни се должи на уникатниот киселкаст , но пријатен вкус, кој исто така може да има и горка нота. Неговата сјајна темновиолетова боја, извонердната конзистенција (структура) и секако неговата богата хранлива вредност, се исто така дел од причините за популарноста на овој зеленчук.

 

Во 100g подготвен или сварен модар патлиџан се содржат:

33 калории

9g јаглехидрати

0,8g протеини

0,2g масти

2,5g растителни влакна

▫ 122mg калиум

▫ 11mg магнезиум

▫ 3mcg витамин К

▫ 14mcg фолна киселина (витамин Б9)

 

Дополнително, содржи и помали количества на витамин Ц, бакар, ниацин, тиамин, манган и низа други фитохемикалии. Ваквиот состав го прави модриот патлиџан исклучително нутритивно сконцентрирана храна.

 

Рецепт за баба гануш

 

За подготовка на овој рецепт ќе ви бидат потребни околу 70 минути (60 за печење) и истиот е доволен за околу 6-8 лица.

 

Потребни намирници:

 • 2 средно големи модри патлиџани (околу 900g)
 • Маслиново масло
 • 2-3 големи лажици таан (паста од сусам)
 • 2 чешниња лук, ситно исецкани
 • Половина мала лажичка кумин
 • Сок од еден лимон
 • Сол и мелен црн бибер
 • Малку свеж, исецкан магдонос

 

 

Начин на подготовка:

1 . Модрите патлиџани боцнете ги со вилушка на повеќе места и исечете ги на половинки – надолжно. Премачкајте ги половините со малку маслиново масло и ставете ги да се печат во тавче со хартија, на 200 степени. Печете со исечената страна надолу, околу 35-40 минути. Потоа извадете ги од рерна и оставете ги да се оладат.

2 . Извадете ја срцевината на модриот патлиџан со лажица и ставете ја во сад. Додадете ги: лукот, маслиновото масло, таанот, куминот, сокот од лимон и зачинете со сол и бибер. Фино промешајте. Текстурата на смесата треба да е мазна и кремаста, но сепак да се задржи дел од текстурата на модриот патлиџан.

3 . Оставете ја смесата дополнително да се олади до собна температура, а потоа дополнително додадете сок од лимон, сол и бибер по вкус.

4 . Послужете со пита лебче, крекери, тост подготвен од интегрално лебче и сл.

 

Пикантен намаз од модри патлиџани

 

Потребни намирници:

 • 2 средно големи модри патлиџани
 • 1 црвена пиперка
 • Малку маслиново масло
 • 1-2 свежи домати (може и домати од конзерва)
 • 1 мала главица кромид, исецкана
 • 2 чешниња лук, исецкани
 • Малку сол и црн бибер
 • Малку сув и мелен кумин, кориандер и останати зачини по желба
 • 1 чили пиперче или малку чили сос
 • Сок од лимон
 • Малку свеж, исецкан магдонос

 

Начин на подготовка:

1 . Измијте ги модрите патлиџани и црвената пиперка. Исецкајте ги на коцкички и префрлете ги во тавче со хартија за печење. Премачкајте ги со малку маслиново масло. Печете на 170 степени, околу 25-30 минути. На половина печење, промешајте ги со лажица.

2 . Вака печените зеленчуци префрлете ги во блендер и додадете ги доматите, кромидот, лукот, солта, чили пиперчето (или чили сосот) и зачините. Блендирајте неколку секунди, додека не добиете смеса со фина, кремава структура. Сепак не претерувајте со блендирањето и оставете малку од текстурата која ја дава модриот патлиџан. Додадете сол по вкус.

3 . Префрлете ја смесата во фрижидер и оставете ја да се олади пред да послужите.

4 . При послужувањето додадете малку сок од лимон и свеж магдонос. Ваквиот намаз оди одлично со интегрално парче леб, крекери, тост и сл.

Од црвени пиперки се прават и други намази, не само ајвар

Како што се наближуваме кон есента, забележуваме нови зеленчуци кои се појавуваат на нашите пазари. Сега започнува периодот на можеби еден од најпопуларните наши зеленчуци – црвената пиперка. Таа е најпопуларна и најкористена со причина. Има извонреден вкус, богата текстура, може да се користи како свежа, но и како печена во безброј рецепти. Покрај тоа, таа е исклучително нутритивна и здрава. Токму затоа, денес ви издвојуваме три рецепти за вкусни и здрави намази од црвена пиперка. За подготовка на овие рецепти ќе ви биде потребен некаков тип на блендер.

 

Пиперката претставува еден од најдобрите извори на витамин Ц

 

Пиперката (Capsicum annuum) е повеќегодишно зеленчуково растение од семејството цветни растенија Solanaceae, во кое се и компирот, доматите итн. Се сретнува во повеќе бои и облици, а на нашите простори најзастапени сорти се: бабурите, зелените пиперки, црвените пиперки, фефероните и сл.

 

Пиперките се густо-нутритивна храна, односно имаат висока нутритивна, а ниска калориска вредност. Содржат висок процент на вода(над92%).

Во 100g свежа пиперка се содржат само 31kcal, од 6g јаглехидрати(4,2g шеќери), 1g протеини и 0.3g масти.

Исто така, количеството на растителни влакна е одлично – 2,1g.

 

Содржат фруктоза и глукоза кои се одговорни за слаткиот вкус.

Што се однесува до микронутритивниот состав, тој е фасцинантен. Освен што се еден од најбогатите извори на витамин Ц (169% од дневно препорачаниот внес), пиперките се и добар извор на витамин Б6, витамин К, калиум, железо, фолна киселина и провитамин А.

Дополнително, тие содржат бројни антиоксидативни соединенија кои даваат разни корисни бенефити за нашето здравје.

 

Намаз од печени црвени пиперки и грав

 

Потребни намирници:

 • 1 конзерва грав
 • 3-4 печени црвени пиперки
 • Малку свеж босилок
 • 3 големи лажици рендан пармезан
 • Сок од половина лимон
 • 2-3 чешниња лук
 • Малку сол и мелен црн бибер
 • Маслиново масло

 

Начин на подготовка:

 1. Во блендер ставете ги сите состојки, освен маслиновото масло и блендирајте додека не добиете мазна, кремава структура. Додадете го маслиново масло и повторно изблендирајте со цел истото да се хомогенизира.
 2. Ваквиот намаз може веднаш да го послужите како прилог во било кој оброк или на парче интегрален леб.

 

 

Намаз од печени црвени пиперки и наут

 

Потребни намирници:

 • 1 конзерва претходно подготвен наут
 • 1-2 чешниња лук
 • Маслиново масло
 • Сок од лимон
 • 3 печени црвени пиперки
 • Малку свеж магдонос

 

Начин на подготовка:

 1. Сите намирници ставете ги во блендер. Блендирајте додека не добиете смеса која е густа и кремава. Додадете дополнителни зачини по вкус и послужете како прилог или со интегрално парче леб.

 

 

Намаз од печени црвени пиперки и фета сирење

 

Потребни намирници:

 • Околу 200g фета сирење
 • 2-3 печени црвени пиперки
 • Маслиново масло
 • Малку сок од лимон
 • Малку средно лут буковец
 • Сол и мелен црн бибер
 • 1-2 чешниња лук

 

Начин на подготовка:

 1. Во блендер ставете ги состојките и изблендирајте додека не добиете фина, кремава структура. Не претерувајте со блендирањето и оставете мали парченца од фета сирењето да се сепак видливи.
 2. Послужете веднаш или оставете ја смесата некој период во фрижидер со цел да се олади. Ваквиот намаз оди одлично со крекери, интегрален леб или како прилог на главно јадење.

 

 

Брз сладолед од јагоди и банана

Иако календарски пред нас не ни остануваат премногу денови од ова лето, сепак температурите сè уште често го надминуваат 30-тиот степен.

Така, секој од нас бара начин да се разлади. Ладните пијалаци и свежата храна се еден од начините за разладување.

 

[Поврзано: МИНЕРАЛНА вода – кои се придобивките за здравјето?]

 

Најразличните видови вкусни сладоледи со разладувачко ,,дејство” се синоним за летниот период, но тие најчесто се вбројуваат во особено нездрава храна. Зошто?

Сладоледите како по правило се високо-калорична храна со слаба хранлива вредност, односно масни (заситени маснотии) производи со значителни количества додадени шеќери (празни калории), а од друга страна сосема сиромашни со микронутриенти (витамини, минерали). Дополнително, не е само ладната храна онаа која може да нè  освежи во летниот период. Нешто повеќе околу ова, прочитајте тука.

Се поставува прашањето: Дали постои соодветна замена/и за сладоледот, односно вкусни, освежителни продукти кои се истовремено и здрави? Одговорот е ДА, а во продолжение ќе дадеме и конкретен, вкусен пример.

Пред да преминеме на рецептoт, многу е важно да се каже дека сепак најдобрата опција за здраво освежување во летниот жежок период е антиоксидативната свежа храна која е типична токму за овој период. Oсвен шеќерите и антиоксидантите, свежата храна за разлика од било која друга храна содржи многу повеќе витамини, минерали, поголеми количества растителни влакна и најразлични фитохемикалии.

Заради овие причини, секојдневно јадете што е можно повеќе свежи јаболки, портокали, праски, лубеници, дињи итн. Неколку пати во неделата консумирајте и оброци слични на овој што ќе ви го предложиме денес:

 

Брз сладолед од јагоди и бананаЗа овој рецепт, потребни ќе ви бидат:

 • 4 замрзнати банани, со средна големина (соодветно иситнети пред да се стават за смрзнување)
 • 2 лажици путер од јатки (кикирики, лешници, бадеми..)
 • 1,5 чашка сечкани јаготки (смрзнати или свежи)
 • ½ лажичка екстракт од ванила
 • Малку чоколадни трошки, бобести овошки и/или некои јатки – за декорирање и дополнителен вкус

Начин на подготовка:

 

 1. Комбинирајте ги бананите заедно со путерот од јатките што ќе го изберете, во процесор за храна и блендирајте додека не се добие сосема хомогенизирана, кремасто вискозна течност.

  2. Додајте ги јагодите, заедно со екстрактот од ванила. ,,Пулсирајте” со блендерот за смесата добро да се промеша, оставајќи и по некое покрупно парче јагода низ неа.

  3. Префрлете ја фината кремаста содржина во сад по ваша желба (чаша, чаша за сладолед и слично), па додадете ја во замрзнувач 30-тина минути за да добие малку на цврстина или час до 2 часа ако сакате поцврст сладолед. Ако сладоледот ви излезе претврд, оставете го 10-15 минути на собна температура пред да го јадете.

 2. Сладоледот можете да го комбинирате со свежи бобести овошки или рендани јатки, како на пример со ф’стаци.
 • Oвој оброк прави околу 3-4 порции

Нутритивна вредност:


(на една порција, без јатките и додатоците)

Калории: 200 Јаглехидрати: 38g од кои растителни влакна: 5,3g и шеќери: 20g;  Протеини: 4g; Масти: 5,6g од кои заситени масти: 1,2g и омега-3: 0,1g; Витамин Б2: 0,1mg; Витамин Б3: 2,5mg; Витамин Б5: 0,6 mg; Витамин Б6: 0,6mg; Витамин Б9: 50µg; Витамин Ц: 50mg; Витамин Е: 1,2mg; Селен: 2µg; Железо: 0,8mg; Магнезиум: 100mg; Манган: 0,8mg; Цинк: 0,5mg; Калиум: 700mg; Калциум: 100mg

 

Летни рецепти со ТИКВИЧКИ

Летото е време кога свежите зеленчуци доминираат на пазарот, а можеби еден од нашите најомилени и најпопуларни зеленчуци е токму тиквичката. Нејзината интересна структура, пријатниот и неутрален вкус, како и ниската калориска вредност ја прават една од најпрактичните намирници. Речиси и нема крај на рецептите во кои тиквичката може да биде вклучена, а притоа таа да не го збогати нивниот вкус и нутритивност. Бидејќи може да се користи на повеќе начини, денес ќе ви предложиме две варијанти како може да подготвите виткани или т.н „сармички“ од тиквичка.

 

Тиквичката – лесен и здрав зеленчук, карактеристичен за летото

 

Тиквичките се вбројуваат помеѓу најгустонутритивните продукти кои можат да се најдат на пазарот. Имено, од една страна имаaт особено ниска калориска вредност, а од друга, екстремно богат и уникатен микронутритивен состав.

 

Во околу 200g подготвени тиквички се содржат само 17 калории (1g протеини, помалку од 1g маснотии, 3g јаглехидрати и 1g растителни влакна), а од друга страна, микронутритивниот состав е импресивен:

 • витамин А – 40% од дневно препорачаните количини
 • манган – 16% од ДПК
 • витамин Ц – 14% од ДПК
 • калиум – 13% од ДПК
 • витамин К – 10% од ДПК
 • магнезиум – 10% од ДПК

 

во помали количества содржат: витамин Б9, бакар, фосфор, витамин Б6, витамин Б1 , железо, калциум, цинк и други витамини од Б групата.

 

Лазања од виткани тиквички

 

Традиционалниот рецепт за лазања е нешто што асоцира на голем број калории и долга подготовка. Но, овој интересен рецепт за подготовка на лазања од виткани тиквички е сосема спротивен. За него се потребни неколку намирници и освен времето за печење, истиот релативно брзо и лесно се подготвува.

За подготовка на овој рецепт ќе ви бидат потребни околу 70 минути (30 минути за печење) и истиот е доволен за 4-6 порции.

 

Потребни намирници:

 • 3 големи и долги тиквици (околу 1,5-2kg), исечени по должина
 • Малку маслиново масло
 • Околу 200g урда
 • 2-3 јајца
 • 2-3 чешниња лук, ситно исецкани
 • Доматен сос (може и од тетрапак пакување или од тегла)
 • Сол и црн бибер
 • Малку сушено оригано и босилок
 • По желба, малку моцарела или пармезан

 

Начин на подготовка:

1 . Во тавче за печење, ставете хартија за печење и наредете ги кришките тиквичка. Пропрскајте ги со малку сол и оставете ги околу 15 минути да отстојат.

2 . Во сад измешајте ги урдата, јајцата, лукот и додадете како зачин сол, бибер, босилок и оригано.

3 . Со ваквата смеса филувајте ги тиквичките, а потоа завиткајте ги. Ваквите завиткани тиквички наредете ги во тавче за печење и околу нив додадете го доматниот сос, пропрскајте со малку маслиново масло и зачинете со оригано. По желба, врз самите тиквички ставете малку моцарела сирење.

4 . Печете во рерна на 190℃, околу 25-30 минути, односно додека тиквичката не е видливо омекната и сирењето не започне да добива кафеава боја.

5 . Послужете.

 

 

Виткани тиквички со спанаќ

 

За овој рецепт потребно ќе ви биде околу 1 час за подготовка и истиот е доволен за околу 6 порции.

 

Потребни намирници:

 • 3 големи и долги тиквици (околу 1,5-2kg), исечени по должина
 • Малку маслиново масло
 • 4-5 чешниња лук, ситно исецкани
 • 1-2 главици кромид, ситно исецкани
 • Околу 150g спанаќ (може и замрзнат)
 • Околу 150g урда (или друго помалку масно сирење)
 • 1-2 јајца
 • 1 свеж домат
 • Доматен сос (потребен е околу тиквичките при печењето)
 • Малку свеж босилок и оригано
 • Сол и црн бибер

 

Начин на подготовка:

1 . Тиквичките исечете ги на долги, средно дебели парчиња. Наредете ги во тавче со хартија за печење и сосем малку пропрскајте ги со маслиново масло. Ставете ги во загреана рерна (на околу 190℃) и печете ги неколку минути, само додека малку не омекнат. Потоа извадете ги од рерна и оставете ги да се оладат.

2 . На тавче, пропрскајте малку маслиново масло и динстајте го исецканиот кромид. Кога истиот ќе омекне, додадете го лукот, спанаќот и исецканиот домат. Динстајте уште неколку минути, додека спанаќот не омекне, а мал дел од водата на доматот не испари. Ваквата смеса измешајте ја со урдата и јајцето, свежиот босилок и зачиенте со сол и бибер.

3 . Во тавче во кое ќе ги печете тиквичките, ставете малку од доматниот сос и зачинете го со босилок и оригано. Кон лентите тиквички додадете една лажичка од сосот и завиткајте ги. Ваквите „сармички“ наредете ги во тавчето со доматен сос и ставете ги да се печат, на околу 190℃, околу 25 минути. Тиквичките треба да се омекнати, доматниот сос да е згуснат, а смесата во нив да е испечена и благо заруменета.

Два брзи и интересни рецепти со ориз

Оризот е многу значаен дел од исхраната на многу луѓе ширум светот. Постојат разни негови видови и различни начини на употреба, па во зависност од тоа, тие можат да варираат во вкусот и хранливоста.

Главните два типа на ориз во светот, па и кај нас се: интегралниот и белиот ориз. Двете намирници потекнуваат од истото зрно, но белиот ориз минува низ повеќе степени на рафинирање и процесирање. Интегралниот ориз може да се смета за полнозрнеста храна. Тој е лесен за подготовка и може да се искомбинира во многу рецепти.

 

Нутритивна вредност

Нутритивната вредност на интегралниот ориз (200g) е:

 • 245kcal
 • 5,5g протеини
 • 1,9g масти
 • 51,7g јаглехидрати
 • 3,2g растителни влакна

Дополнително, содржи фолна киселина, железо и низа други витамини и минерали.

 

Рижото со праз и грашок

 

За подготовка на овој рецепт потребни ќе ви бидат околу 35 минути и истиот е доволен за 4 порции.

 

Потребни намирници:

 • Околу 200g ориз (по можност интегрален)
 • Околу 1300ml растителен бујон
 • 1-2 китки праз
 • 2-3 главици кромид
 • Малку маслиново масло
 • Околу 250-300g смрзнат грашок
 • Околу 200ml крем за готвење (хопла)
 • Околу 100g урда
 • Малку соја сос по желба
 • Сол и бибер
 • Малку свеж босилок и магдонос

 

Начин на подготовка:

1 . Празот и кромидот исецкајте ги и пропржете ги на тавче со маслиново масло околу 5 минути. Кога ќе омекнат, додадете го оризот и гответе уште околу 2-3 минути.

2 . Додадете ¾ од растителниот бујон. Оставете смесата да се готви околу 20 минути, односно додека оризот не е сварен. Доколку ви е потребно повеќе течност, слободно додадете обична вода или бујон.

3 . Кога оризот ќе се свари, тргнете го садот од оган и кон него додадете ги грашокот, хоплата, урдата, соја сосот, магдоносот и босилокот. Добро промешајте и повторно вратете го садот на оган. Гответе дополнителни 5-7 минути. Зачинете со сол, бибер и зачини по желба. Послужете со свежа, сезонска салата.

 

Ориз со наут на медитерански начин

 

За подготовка на овој рецепт ќе би бидат потребни околу 20-25 минути и истиот е доволен за 4 порции.

 

Потребни состојки:

 • 2-3 лажички маслиново масло
 • 1 главица кромид, исецкана
 • 2-3 чешниња лук, ситно исецкани
 • Околу 200g интегрален ориз
 • 1 конзерва сварен, подготвен наут
 • Малку сушено оригано и свеж магдонос
 • 700ml растителен бујон
 • Сок од еден лимон
 • Малку сол и бибер

 

Начин на подготовка:

1 . Во тавче со маслиново масло, пропржете го кромидот неколку минути. Кога ќе омекне, додадете го исецканиот лук и динстајте уште 1 минута. Потоа додадете го оризот и зачинете со малку сол, бибер и оригано.

2 . Потоа додадете го бујонот, наутот од конзерва и сокот од лимонот. Додадете го и магдоносот. Гответе околу 15 минути, односно додека оризот не се свари. Повремено промешувајте.

3 . Послужете со малку фета сирење или урда, како и со вкусна, летна салата од домати и краставици.

Летни полнети протеински бабури

На 30 степени сите сакаме храна што е ,,полесна”, па всушност овој период од годината е одличен за создавање на поцврсти навики за јадење здрава храна – пошарена храна, без маснотии, свежи продукти (овошки и зеленчуци) богати со повеќе вода и со помалку калории.

[Поврзано: За храната – белото е црно, а разнобојното е живот]

Затоа денес ви предложуваме еден интересен, поинаков рецепт за инаку популарните ,,полнети пиперки”.

 

Летни полнети бабури во ѕаѕики сос

 

5 причини (од многуте) зошто овој оброк е особено здрав и погоден за летниот период:

 

 1. Содржи особено ниско ниво на маснотии и не подразбира никакво пржење.

 2. Претставува извонреден извор на протеини и растителни влакна, што помеѓудругото особено помага при процесот на слабеење.

 3. Претставува извор на различни нутриенти (види подетално најдолу во нутритивната табела), но и на најразлични фитохемикалии со анти-инфламаторни карарактеристики.

 4. Одличен оброк за здраво срце и дигестивен тракт.

 5. Одличен оброк за слабокрвните лица и оние што имаат проблем со дијабетични нарушувања.

 

[Поврзано: Сите сме слушнале дека пржењето е најлош начин на готвење, но зошто е тоа така?]

 

За овој рецепт, потребни ќе ви бидат:

 

 

Начин на подготовка:

 

 1. Најпрво се подготвува филот за полнење на пиперките: се варат леќата, просото во вода заедно со претходно измелените лук и кромид во процесор за готвење. Просото и леќата треба да бидат нецелосно сварени, односно нешто потврди. Ситно исецканите шампињони се запечуваат околу 5 минути на силна температура, без масло за готвење. На крајот во филот се додаваат и ситно издробените ореви и се посипува со соја сос, по желба.
 2. Рерната се поставува да се загрее на 250 степени. 6 средни црвени бабури се полнат со еднакво количество од претходно подготвената смеса.
 3. Големите домати се рендаат или процесираат во процесор за храна, а потоа се истураат врз пиперките.
 4. Пиперките се ставаат на печење на 250 степени, 30 минути, затворени со фолија за готвење.
 5. Потоа, фолијата се вади и пиперките се печат уште околу дополнителни 5 до 8 минути.
 6. Подгответе го ѕаѕики сосот: Изрендајте една краставица, посолете ја и обидете се што подобро да ја исушите, користејќи цедалка и целулозна хартија. Во чинијата со краставичките додадете малку ситно изрендан лук. Во длабока чинија ставете 2 чаши кисело млеко и додајте ја краставицата. Зачинете со малку магдонос, копар и оригано. Додајте малку сок од цеден лимон или лиме (можете по вкус да додадете и 1-2 мали лажички вински оцет, ако сакате покисела храна). Сосот чувајте го во фрижидер во текот на ноќта.
 7. Служете ги полнетите пиперки со цацики сосот.
 • Овој рецепт прави 4 оброци.

 

Нутритивна вредност:


(на еден оброк, без ѕаѕики сосот)

Калории: 540 Јаглехидрати: 89g од кои растителни влакна: 16g и шеќери: 13g;  Протеини: 25g; Масти: 12g од кои заситени масти: 1,5g и омега-3: 1,5g; Витамин A: 6000IU; Витамин Б1: 0,8; Витамин Б2: 0,7mg; Витамин Б5: 2,5 mg; Витамин Б6: 1,3mg; Витамин Б9: 250µg; Витамин Ц: 250mg (пред печењето); Витамин K: 20µg; Витамин Е: 3,5mg; Бакар: 1.5mg; Фосфор: 500mg; Селен: 10µg; Железо: 7,5mg; Магнезиум: 150mg; Манган: 2,5mg; Цинк: 4,3mg; Калиум: 1400mg; Калциум: 100mg

Летни рецепти за тестенини со тиквичка

 

Периодот на навистина топли денови го отежнува нашето секојдневно функционирање, а особено делува и на начинот на кој се храниме и ја приготвуваме храната. Тешките, масни и калорични јадења кои долго се подготвуваат треба да ги избегнуваме и нив да ги замениме со оброци кои се состојат од помалку процесирани, свежи намирници. Па поради тоа, денес ќе ви предложиме два вкусни и лесни рецепти за подготовка на летни тестенини кои ја вклучуваат тиквичката, но и други сезонски зеленчуци.

 

Тиквичката – лесен и здрав зеленчук, карактеристичен за летото

 

Тиквичките се вбројуваат помеѓу најгустонутритивните продукти кои можат да се најдат на пазарот. Имено, од една страна имаaт особено ниска калориска вредност, а од друга, екстремно богат и уникатен микронутритивен состав.

 

Во околу 200g подготвени тиквички се содржат само 17 калории (1g протеини, помалку од 1g маснотии, 3g јаглехидрати и 1g растителни влакна), а од друга страна, микронутритивниот состав е импресивен:

 • витамин А – 40% од дневно препорачаните количини
 • манган – 16% од ДПК
 • витамин Ц – 14% од ДПК
 • калиум – 13% од ДПК
 • витамин К – 10% од ДПК
 • магнезиум – 10% од ДПК

 

во помали количества содржат: витамин Б9, бакар, фосфор, витамин Б6, витамин Б1 , железо, калциум, цинк и други витамини од Б групата.

 

Тестенини со печени летни зеленчуци

 

За подготовката на овој рецепт потребни ви се околу 45 минути и истиот дава од 4-6 порции.

За овој рецепт, потребни ќе ви бидат:

 • Околу 2-3 поголеми домати, исецкани (не многу ситно)
 • 2-3 главини кромид, исецкани на кругчиња
 • 4-5 чешниња лук, излупени и исецкани
 • Малку маслиново масло
 • Сол, бибер и оригано за зачинување
 • 1 средно голема тиквичка, исечкана на средно големи парчиња
 • Малку пченка (може смрзната или од конзерва)
 • Околу 300-400g интергрални тестенини

 

Начин на подготовка:

1 . Вклучете ја рерната (на 200℃) и оставете ја да се загрее. Во тавче во кое ќе ги печете зеленчуците, ставете малку хартија за печење. Ставете ги исецканите домати, кромид, лук и пропрскајте ги со маслиново масло, сол, бибер и оригано.

Печете го зеленчукот 15-20 минути. Потоа извадете го тавчето, додадете ја тиквичката и пченката, промешајте ги со останатите зеленчуци и вратете го тавчето во рерната. Печете дополнителни 5-7 минути.

2 . Во меѓувреме, сварете ги тестенините според упатството на амбалажата. Исцедете ги и вратете ги повторно во тенџерето. Кон пастата додадете го печениот зеленчук заедно со сите сокови кои ги испуштил. Додадете зачини по желба, промешајте и сервирајте со малку рендан пармезан.

 

Летна паста со зеленчуци и песто

 

За овој рецепт потребни ќе ви бидат околу 30 минути за подготовка и истиот дава околу 4 порции.

 

Потребни состојки:

За пестото:

 • Босилок – околу 20g или неколку китки
 • Малку сок од лимон
 • Малку изрендан паремзан
 • Маслиново масло
 • 2-3 чешниња лук, ситно исецкани
 • Сол и бибер

 

За тестенините:

 • 1 главица исецкан кромид
 • Малку маслиново масло
 • Една мала тиквичка, исецкана
 • 1 пиперка, исецкана
 • 1-2 домати, ситно исецкани
 • Некаков тип на интегрални тестенини

 

Начин на подготовка:

1 . Подгответе го пестото, така што ќе ги ставите сите состојки во блендер. Блендирајте се додека не добиете фина, кремава текстура.

2 . Тестенините подгответе ги според инструкциите на пакувањето. Исцедете ги тестенините кога ќе бидат сварени, но зачувајте околу 50-70ml од водата во која се вареле.

3 . Во друго тавче, на малку маслиново масло, пропржете го кромидот. По 4-5 минути, додадете ја тиквичката, кромидот, пиперката и доматот. Посолете и зачинете ги зеленчуците и динстајте ги околу 8-9 минути, односно додека истите не омекнат и ги пуштат своите сокови.

4 . Во тавчето со подготвените зеленчуци додадете ги сварените тестенини, пестото и водата од варењето на тестенините. Фино промешајте ја ваквата смеса, се додека тестенините не се целосно измешани и прекриени со пестото и зеленчуците. Потоа послужете со малку рендан пармезан или друг тип на кашкавал.

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор