fbpx

Лахмаџун – Како да го подготвите дома?

tonus

Веројатно досега сте слушнале за лахмаџун. Станува збор за едно од најпознатите турски, медитерански специјалитети. Всушност, може да се каже дека ова е турската верзија на пицата.

Aко сте пробале лахмаџун, веројатно повторно би пробале, а ако досега немате пробано, во продолжение ви даваме рецепт за самите да си го подготвите во домашни услови!

Лахмаџун  

Потребни состојки:

"“Online”/

за тестото:

        15g сув квасец

        15g кафен шеќер

        3-4 големи лажици ладно цедено маслиново масло

        ½ чаша млеко

        1 лажичка пециво

        1 чаша топла вода

        Малку сол

        3 ½ чаши брашно (интегрално по избор)

додатоци:

        Малку ладно цедено маслиново масло

        1 средна главица црвен кромид, ситно исечкана

        2 чешниња лук, ситно исецкани

        150g говедско месо

        1 домат со средна големина, на помали коцкички

        2 зелени/црвени пиперки, исечкани на кругчиња

        ½ чашка пињоли или други јаткасти плодови

        Сол и бибер

        2 големи лажици јогурт

        2 лажици тахини сос

        Зачини по вкус (медитерански)

        1 лажичка цимет

        Концентрат од калинки

        малку магдонос

Начин на подготовка

  1. Комбинирајте ги квасецот, шеќерот, маслиновото масло и топлото млеко во еден подлабок сад. Оставете го садот настрана 10-тина минути.
  2. Истурете го брашното во еден поголем, подлабок сад. Додајте ги пецивото, топлата вода и посолете. Промешајте го брашното со мешавината од претходно и направете го тестото. Оставете го тестото да отстои 30 минути.
  3. Ставете ја рерната да се загрева на 180 степени.
  4. На една рамна тава, додајте малку од маслиновото и пропржете ги кромидот, лукот, додавајќи ги доматите и пиперките на крајот.
  5. Додајте ги и јатките, биберот заедно со зачините. Гответе уште околу 15-тина минути на пониска температура. На крајот додајте ги јогуртот, сокот од калинки и тахини сосот. Добро промешајте и намалете ја топлината.
  6. Измесете го тестото во една поголема пица или повеќе помали пици. Додајте го месото и печете 20-тина минути на споменатата температура.

– Овој рецепт прави околу 7 порции.

Нутритивна вредност на 1 порција:

КалорииЈаглехидрати [g]Протеини [g]Масти [g]
470 50g (3g фибер)36g4g

Овој оброк е особено богат со следните микронутриенти: витамини од Б групата, витамините А и Ц,  потоа калциум, железо, калиум, натриум.

 

 

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор