fbpx

Брзи за подготовка, а здрави и вкусни – два рецепти со НАУТ!

tonus

Мешунките се едни од најздравите растителни намирници, кои се карактеристични и често употребувани во Медитеранската кујна. За нивна подготовка постојат безброј рецепти, а нивниот неутрален вкус ги прави одлични за комбинирање со разни намирници и на тој начин подготвување на доста разновидни и нутритивни јадења. Токму ваквата способност за комбинирање ќе ја искористиме денес, за да ви предложиме два интересни рецепти во кои го комбинираме наутот.

 

Наутот – извонредно нутритивна и здрава мешунка

 

Наутот спаѓа во семејството мешунки, заедно со гравот, грашокот, леќата, боранијата итн.

"“Online”/

Во последно време, со сè поголемата заинтересираност за здравата храна, оваа мешунка повторно се враќа на голема врата. Причината е пред сè нејзиниот импресивен нутритивен состав: протеини, витамини, минерали, растителни влакна и многу други хранливи материи од кои телото, на најразлични начини има корист. Исто така, една од предностите е ниската цена на леблебијата.

Лесно може да се вклучи во исхраната, како здрави грицки, во различни чорби, салати, но во последно време, најпопуларно е подготвувањето на хумус, традиционално јадење од Блискиот Исток, со навистина специфичен вкус.

 

Тој има навистина импресивен нутритивен состав. Во 100g подготвен наут има:

 • 160 калории
 • 27g јаглехидрати (од кои 7g растителни влакна)
 • 10g протеини
 • 3g масти
 • Oколу 35% од ПДВ за витаминот Б9
 • Околу 17% од ПДВ за железо
 • Околу 35% од ПДВ за манган

 

 

Медитерански микс од наут и кус-кус

 

Потребни намирници:

 • 250ml вода
 • Околу 120g кус-кус
 • Маслиново масло
 • 1 средно голема главица кромид, исецкана
 • 2 чешниња лук, ситно исецкани
 • 1 конзерва подготвен наут
 • 1-2 свежи домати
 • Неколку зелени маслинки, исецкани и исчитени од семки
 • Малку лимонов сок
 • Малку сушено оригано
 • Сол и мелен црн бибер

 

Подготовка:

 1. Во мал сад, зовријте вода и ставете го кус-кусот во неа. Тргнете го садот од оган и покријте го со капак. Оставете го кус-кусот во зовриената вода околу 5-10 минути, додека не ја впие целата течност. Потоа промешајте го со вилушка.
 2. Во меѓувреме, загрејте маслиново масло на тавче и додајте го кромидот. Гответе неколку минути, а потоа додајте го и лукот и динстајте уште 1-2 минути. Додајте ги и останатите состојки  и повремено мешајте. Ваквата смеса послужете ја со подготвениот кус-кус.

 

Манџа со наут и спанаќ

 

За овој рецепт ќе ви се потребни околу 25 минути, а истиот е доволен за околу 4 порции.

 

Потребни состојки:

 • Маслиново масло
 • 2 средно големи главици кромид, ситно искецкани
 • 2 чешниња лук, ситно исецкани
 • Малку суво оригано и црвен пипер
 • 2 свежи домати, исецкани
 • 1 чаша растителен бујон
 • Малку балсамико оцет
 • 2 конзерви подготвен наут
 • Околу 200g спанаќ
 • Малку фета сирење или урда
 • Сол и мелен црн бибер
 • По желба, свеж магдонос

 

Подготовка:

 1. Во тавче, загрејте маслиново масло, а потоа ставете го кромидот да се динста околу 5 минути. Додадете го потоа лукот и зачинете. По 1-2 минути, додајте ги и доматите, растителниот бујон и оцетот. Динстајте на умерен оган, околу 10 минути, односно додека сосот не се згусне.
 2. Потоа, додајте го наутот, спанаќот и фета сирењето. Поклопете го тавчето со капак и оставете смесата да се динста околу 3-5 минути. Посолете и зачинете по желба, а потоа послужете дур е врело.

 

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

Може ќе ве интересира

Програми

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор