fbpx

Најчести НАВИКИ кои водат кон зголемен ОБЕМ на струкот

tonus

Навиките се работи кои ни станале неизбежен дел од секојдневнието, односно работи кои често ги правиме и без да бидеме свесни. Тие можат да бидат добри, но и лоши во однос на телесната тежина. Истражувањата укажуваат дека разликувањето помеѓу добрите и лошите навики и менувањето на лошите, може да биде од особена помош при слабеењето.

Експертите велат дека човекот има потреба од навики, бидејќи на тој начин заштедува време и енергија – на пример не мора секое утро да мислиме дали да направиме кафе/чај или не, едноставно го правиме тоа. Дополнително, навиките ни создаваат чувство на пријатност, комфорт и задоволство (награда).

Истражувачите од MIT, Институтот за технологија од Масачусетс, откриваат дека невроните во мозокот всушност ги одмеруваат бенефитите (наградата) и цената (можната штетност) од одредена навика. Така, според нив можеби е полесно да се сменат навиките отколку што мислиме, а првиот чекор е да ја знаеме цената на лошите навики.

"“Online”/

Во продолжение 11 чести и лоши навики кои постојано ги повторуваме(дел од нив и многу несвесно), навики кои водат до масно ткиво во пределот на стомакот.


1) Недоволното или предолгото спиење


Според истражувањата, испитаниците кои спиеле 5 или помалку часа во текот на ноќта, имале дури за 2,5 пати повеќе масно ткиво во пределот на стомакот во однос на оние кои спиеле 8 часа. За оптимално спиење се смета она од 7-8 часа.

За жал, со спиењето може и да се претера, иако намаленото спиење води кон гојазност, студиите велат дека и продолженото спиење, односно сонот над 8 часа, исто така води кон зголемување на масните наслаги.

Повеќе околу поврзаноста помеѓу спиењето и телесната тежина прочитајте тука.

2) Пиење на засладени газирани пијалаци

Луѓето многу често не се свесни каква калориска ,,бомба” претставуваат овие пијалаци, но и дека тука спаѓаат и енергетските и овошните сокови (густи и бистри). Едно истражување од Универзитетот од Тексас, доаѓа до шокантни заклучоци. Имено, испитаниците кои често пиеле газирани засладени пијалаци имале за дури 70% зголемен обем на струкот, во споредба со оние кои не пиеле вакви сокови. Податоците се доста релевантни, бидејќи волонтерите биле следени дури 10 години. Повеќе околу течните калории прочитајте тука.

3) Следење диети

Диетите никогаш не се решение, бидејќи подразбираат рок на траење (ограничени се, па и ако промовираните навики се добри, тие завршуваат) и даваат лажна надеж (привремени резултати, а потоа доаѓа разочарувањето).

Што по завршувањето или што ако диетата не дава резултат како што сте очекувале? Во поголемиот број случаи доаѓа до разочарување и заклучок дека никогаш нема да се дојде до решение на проблемот, па се посегнува по храна со висок вкусов интензитет која по правило е богата со шеќери и заситени маснотии. Дополнително, рестриктивните диети можат да водат до неухранетост, односно дефицит од низа неопходни хранливи материи.

Решение постои, тоа е правилна и здрава исхрана, исхрана која вам ќе ви одговара и ќе можете трајно да ја усовите.

4) Несвесно јадење

Една од најчестите причини за прејадување е несвесното јадење. Ова подразбира јадење додека одиме, гледаме ТВ, сме на интернет, јадење на бирото каде работиме или било кој друг начин на брзо јадење со дистракции.

Кога велиме свесно јадење, се мисли на јадење со внимание и интенција (намера, насоченост). Јадењето со интенција за грижа кон себеси и јадењето со внимание кога се заситуваме, но и уживањето во вкусовите и аромите на храната е навистина значаен дел од она што се подразбира под здрава исхрана.

Со свесното, споро и внимателно јадење, не само што ќе си помогнете за подобро здравје и поефикасна дигестија, туку исто така и ќе:

◦ научите на уживате во вкусовите на храната и повеќе ќе ја соџвакувате храната

◦ сфатите дека нездравата храна и не е толку вкусна како што претходно ви делувало и дека ви прави непријатно чувство по јадењето.

◦ забележите кои продукти на лош начин делуваат врз вашето расположение и енергетско ниво, а можеби и онакви кои ви делуваат позитивно.

◦ ја намалите телесната тежина – ќе се заситувате побрзо.

5) Недоволно хидрирање

Доволното внесување вода е од есенцијална важност за одвивање на сите физиолошки функции на организмот. Што повеќе хидрирате, тоа се поголеми шансите за искористување на масните наслаги. Водата може да го забрза метаболизмот.

Дополнително, истражувањата покажуваат дека дури во 60% од случаите жедта се помешува со гладот, што значи кога се сомневате дали сте навистина гладни, напијте се чаша вода и проверете дали тоа ќе ве ,,засити”.

 

6) Емотивно и јадење од досада


Една студија објавена во A Journal of the American Dietetic Association, вели дека оние што јаделе под стрес или со цел за момент да се справат со стресот, имале за 13 пати поголем ризик од гојазност. Ако имате неодложна потреба од јадење како резултат на стрес, обидете се да се напиете вода, да џвакате гуми за џвакање или да прошетате низ соседството. Дополнително, свесното јадење кое го споменавме, исто така може да биде од помош. Повеќе околу стресот и телесната тежина прочитајте тука.

7) Јадење бел леб и продукти од бели брашна

Постои огромна разлика помеѓу продуктите добиени од бели брашна и оние од полнозрнасти житарки. Интегралните брашна го содржат целокупниот микронутритивен состав од зрната (витамини, минерали и други корисни фитохемикалии) и дополнително, имаат многу помал гликемиски индекс, односно имаат многу повеќе растителни влакна.

Едноставното заменување на сите производи од белите брашна, со интеграли производи на долг рок може да има здравствени бенефити од кои би се изнанадиле. Истражувањата покажуваат дека ваквата едноставна замена, значително го намалува ризикот од гојазноста, што е значаен ризик-фактор за низа заболувања(постојат и други бенефити, како на пример поздрава микрофлора итн).

Истото важи и за оризот. Повеќе за разликите помеѓу белиот и интегрален ориз, прочитајте тука.

8) Јадење доцна навечер

 

Вечерањето предоцна најчесто е пат кој води кон зголемување на масните наслаги. Истражувачите дошле до податоци кои покажуваат дека јадењето порано во ноќта може да помогне при слабеењето, бидејќи на тој начин има повеќе достапно време да се потрошат тие калории, односно повеќе време до спиењето. Повеќе околу јадењето навечер и телесната тежина прочитајте во една од нашите претходни статии.

9) Зголемено и често консумирање месни и млечни производи


Од страв за евентуален недоволен внес на протеини, но и од хедонистички причини  многумина се одлучуваат за почеста употреба на месото и млечни производи. Тоа е грешка, особено ако станува збор за честа употреба на црвено месо и масни млечни продукти. Високата масна содржина води кон зголемени масни наслаги, но и низа други проблеми од другите компоненти на овие производи.

Според препораките на Харвард за здрави оброци, препораките за здрави протеини гласат: ,,одберете риба, пилешко, мешунки и јаткасти плодови; ограничете ја употребата на црвено месо и сирења; избегнувајте преработени меса.” За среќа, постојат многу здрави растителни извори на протеини кои не ги зголемуваат ризиците за ниту една болест и нема препораки за ограничување. Гравот, леќата, грашокот, семињата и јатките, киноата – сите се одлични извори на здрави протеини.

10) Прескокнување оброци

 

Можеби најголемиот дел од прејадувањата се должат на нередовни оброци. Повеќето луѓе кои сакаат да ја намалат телесната тежина, посегнуваат многу често по прескокнувања на оброците, мислејќи дека на тој начин ќе го намалат калорискиот внес.

Но, ова во праксата се покажува како катастрофална. Имено, доколку прескокнете еден оброк, следниот оброк ќе бидете уште повеќе гладни, па ќе се обидете рефлексно да ,,надокнадите” за изгубениот оброк. Значи, ќе се прејадете.

Повеќе студии покажуваат дека луѓето со редовни оброци имаат подобри резултати во губењето на телесната тежина.

11) Јадете обезмастени производи

 

Здравите маснотии (незаситените масни киселини, особено монозаситените) треба да се внесуваат редовно, не само заради тоа што не нé дебелеат (напротив брзо заситуваат и на тој начин промовираат слабеење), туку и заради тоа што организмот има потреба од нив. Такви се маснотиите од јатките, семињата, маслиновото масло, авокадото итн.

Обезмастените производи имаат нешто пониска калориска вредност, но важно е и потеклото на калориите. Добар дел од калориите кај обезмастените производи доаѓаат од простите шеќери кои брзо се дигестираат и создаваат глукозни пикови, а потоа и нагли падови, што промовира глад. Дополнително, со нив полесно може да се претера, бидејќи тие важат за ,,безопасни” по телесната тежина, а тоа е само привид (содржат исто така доста масти, но и шеќери кои ги споменавме).

Некои други лоши навики кои водат до масни наслаги околу стомакот:

• Неактивен, ,,седечки стил” на живот
Често уживање во чипсови и друга високо-калорична препроцесирана храна
Често јадење пржена храна
Јадење калорични ужини непосредно пред оброците
Многу ретко се мерење на вага
Засладување на кафињата и чаевите
Начинот на исхрана ви зависи од расположението во денот
Обемни оброци
Често јадење надвор од дома
Често пиење алкохолни пијалаци
Во домот секогаш имате достапни премногу вкусни, но нездрави прехранбени продукти
Почесто го користите лифотот, отколку скалите, автомобилот наместо велосипедот

 

 

 

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор