fbpx

ПОЛНЕТИ ПЕЧУРКИ – ЗДРАВ, ниско калоричен и вкусен ПРИЛОГ на главното јадење!

tonus

Печурките се една од најдобрите опции кога сакаме да подготвиме лесни, здрави и ниско калорични рецепти. Тие се секогаш застапени во здравствените препораки, а тоа се должи на нивната висока нутритивност во комбинација со исклучително малиот број калории кои ги содржат. Без разлика на видот, печурките може да се подготват на многу различни начини и во безброј вкусни рецепти. Поради тоа, денес издвојуваме два интересни рецепти за т.н „полнети печурки“ кои може да послужат како одличен прилог на главното јадење или како вкусно предјадење.

Печурки – здрави, а ниско калорични

Без разлика која печурка и да ја употребувате, тие делат неколку интересни и восхитувачки карактеристики. Пример за една од најчестите печурки застапена на нашите пазари е буковката. Високиот процент на вода, растителни влакна, протеини, но и ниската калориска вредност, ја прави буковката (но и повеќето печурки) нутритивно-густа храна, односно храна која е особено погодни при процесот на слабеење.

Во 86g буковка се содржат:

"“Online”/
 • само 37kcal
 • 5,6g јаглехидрати
 • 2,8g протеини
 • 0,4g маснотии
 • 2g растителни влакна
 • 4,3mg витамин Б3 (21% од Дневно препорачаниот Внес)
 • 0,3mg витамин Б2 (18% од ДПВ)

Taa има интересен и пријатен, неутрален вкус и може одлично да се вклопи во различни рецепти.

Покрај буковката, шампињоните се исто така често застапени и достапни на нашите пазари. За денешните рецепти ни се потребни  токму овие печурки, односно нивниот тркалезен и топчест дел ќе биде употребен за полнењето.

Во 100g шампињони има:

 • 22 калории
 • 3 грами јаглехидрати (од кои 1g влакна)
 • 3 грами протеини
 • 0 грами масти
 • Околу 33% од дневните потреби за витаминот Д
 • 16% од дневните потреби за селен

Тие се исто така богати со антиоксиданти, а дополнително се доста вкусни и често се наоѓаат во различни рецепти.

Класичен рецепт за полнети печурки

За подготовка на овој рецепт ќе ви бидат потребни околу 40 минути, а истиот е доволен за 3-4 лица.

Потребни намирници:

 • Околу 20-25 цели печурки (по можност шампињони бидејќи се најсоодветни за полнење)
 • Маслиново масло
 • 1 главица кромид, исецкана
 • 1-2 чешниња лук, ситно исецкани
 • Малку исецкани ореви
 • Сол, бибер и зачини по желба
 • Малку свеж магдонос
 • Неколку лажици црвено вино
 • Малку сушена мајчина душица
 • 2 лажици лебни трошки
 • 2 лажици пармезан

Подготовка:

 1. Во мало тавче, ставете една лажица маслиново масло и оставете да се загрее. Стебленцата на печурките ставете ги да се динстаат заедно со кромидот. По 4-5 минути додајте го и лукот и оревите и посолете. Динстајте уште 2-3 минути, а потоа тргнете го тавчето од оган и додајте го свежиот магдонос и лебните трошки.
 2. Во блендер, ставете го ваквиот фил заедно со црвеното вино, зачинете и изблендирајте ја смесата 5-10 секунди. Филот треба да наликува на густа паста.
 3. Издлабените печурки, ставете ги врз хартија за печење, во тавче во кое ќе се печат и пропрскајте ги со маслиново масло. Наполнете ги со филот и пропрскајте ги со ренданиот пармезан.
 4. Печете 10-20 минути, на температура од околу 190 степени.
 5. Послужете со свежа салата од рукола и домати, со малку маслиново масло и балсамико оцет.

 

Полнети печурки со компир и спанаќ

За подготовка на овој рецепт ќе ви бидат потребни околу 30-ина минути, а истиот е доволен за 2-3 лица.

Потребни намирници:

 • Околу 20-ина цели печурки (по можност шампињони)
 • 1 голем или 2 помали сварени компири, пасирани
 • Околу 150g исецкан свеж спанаќ (може и замрзнат)
 • Малку лебни трошки
 • Малку балсамико оцет
 • Маслиново масло
 • Една мала лажичка макало со лук (или паста од лук)
 • Сол, бибер, кари, босилок и останати зачини по желба

Подготовка:

 1. Испасираниот компир измешајте го со спанаќот и со ваквата смеса наполнете ги издлабените печурки.
 2. Во друг сад, измешајте ги маслиновото масло, балсамико оцетот, макалото со лук (или пасираниот лук), лебните трошки и зачините. Потоа и оваа смеса додадете ја кон полнетите печурки.
 3. Вака наполнетите печурки, ставете ги во тавче обложено со хартија за печење. Пропрскајте ги со малку маслиново масло и по желба додајте малку пармезан или тенки парчиња фета сирење на врвот од секоја печурка.
 4. Печете околу 20 минути на 190 степени. Внимавајте печурките да не бидат премногу печени и дехидрирани.
 5. Послужете како прилог на главното јадење или како вкусно предјадење.

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор