fbpx

Искуства

Намалени 9kg, нормализиран холестерол и шеќер

На почетокот на ова лето почувствува дека мојата телесна тежина (115kg) е прекумерна и дека ме спречува во извршувањето на секојдневните обврски. Наоѓав начин да јадам помалку, но јадев доцна навечер и калориите се таложеа. Кога веќе на крвната слика холестеролот и глукозата се покажаат покачени, знаев дека е време нешто да преземам. По препорака на другари се обратив кај Д-р Митов.
На консултациите беше подготвен да одговори на секое прашање и внимателно ги ислуша сите мои зборови. Беше срдечен, достапен и подготвен целосно да сослуша – нешто со кое не можат да се пофалат многу доктори денес.
Ја добив програмата за исхрана и поддршка дека за еден месец ќе ослабам 4-8 килограми. Така и се случи.
На почетокот не беше лесно да се откажам од благите и сувомеснатите, но потоа увидов дека и помали количества здрава храна можат да заситат. Најмногу ми фалеше сирењето, но човек се навикнува.
За 32 дена ослабев 9 килограми и на повторената крвна слика глукозата и холестеролот беа веќе во нормала. Се чувствувам многу полесно и ненадуено. Сето ова се должи на одличните рецепти и советите на Д-р Митов и на мојата истрајност. Продолжувам понатаму и мојата нова цел сега е да симнам уште 10 килограми наредниот месец.

Намалени килограми и маснотии, без гладување!

Вишокот килограми и неколкуте покачени параметри од крвната слика беа главните причини да се обратам за совет кај Д-р Митов. Програмата и советите не само што ги применував со голема леснотија, туку првиот месец од пропишаната исхрана ми се отворија нови хоризонти од аспект на ,,дозволена и недозволена храна". Имено, тоа што претходно ми беше строго забранувано од други стручни лица, тука го имаше во ограничени количини, сосема доволно за да не се јави копнеење за таквата храна. Доволно дозирано за да даде одличен успех уште на крајот од првиот месец. За еден месец загубив 7,5kg. Видно се подобрија нарушените параметри со кои се борев подолг период. За особен восхит е намалувањето кај триглицеридите. Комбинацијата исхрана + пешачење се покажа како добитна.... Голема благодарност до Д-р Митов и неговиот тим!"

Емилија В.

Намалени 11kg, подобрен сон и изгубени болки во желудникот!

Јас сум Ивана Ризевска и имам 37 години. Долго време се мачев со различни диети, па решив да побарам стручна помош. Го одбрав доктор Митов како мој личен водич затоа што ми остави необично позитивен впечаток на една емисија. По 2 месеци од 76,4kg, денес имам 65kg. Заспивам полесно и ниту еднаш немам почувствувано болки во желудникот, нешто што постојано ме измачуваше.

Ивана Ризевска

Нормализиран шеќер, маснотии и крвен притисок!

Јас сум Андонова Елизабета, имам 67 години и сум од Скопје. Во групата „Витални Пензионери“ членувам од самиот почеток. Причината поради која се зачленив беше првенствено за да го подобрам своето здравје. Имав покачен шеќер, маснотии и притисок. Благодарејќи на д-р Митов кој ја создаде оваа група, неговото несебично советување и поддршка, како и медитеранската исхрана која ја препорачува, полека но сигурно дојдов до посакуваната „нормала“.

Пешачењето ми прерасна во навика која не можам ниту еден ден да ја прескокнам. Тука е секако и поддршката на сите мои драги пријателки од групата со кои станавме семејство. 
Јас сум сега среќна, витална пензионерка на која секојдневието и се разубави.

Големо благодарам до Д-р Митов и сите членови на групата Витални Пензионери,

ПРОДОЛЖУВАМЕ!

Намалени килограми, решен проблем со притисокот и шеќерот и подобар сон!

Јас сум Вера Нешкова од Скопје и имам 66 години.

Подоброто здравје како мотив

Заради подобро здравје ја прифатив програмата на Др. Митов преку ФБ групата за пензионери од 15.01.2021 (програмата трае до денес).

Започнав со 90kg, предијабет, покачени масти, хипертензија и несоница. Советите беа во насока на здрав начин на исхрана (Медитеранска), редовна физичка активност, но и насоки и совети за секој домен од живеењето.

Намалени маснотии, намален крвен притисок, уреден тромесечен просек и решен проблем со несоницата!

Резултатите станаа видливи многу бргу. Така, денес сум со 73kg, тргната терапија за маснотии, намален притисок, уреден тромесечен просек и решена несоница.

Најважно е што здравите навики преминаа во трајни. Членовите на ФБ групата станаа мое второ семејство во време на КОВИД пандемијата.

Сето ова беше возможно благодарение на несебичното вложување на Др. Митов. Едноставен, стручен, достапен за секој еден од нас. Тој со нас, ние со него.

Големо благодарам!

 

Намалени 30kg во трета доба!

Олга Митрушевска


Првиот чекор кон успехот е поставената цел!

Во јануари 2021 година преку Фејсбук дознав за идејата на д-р Митов за формирање на група од пензионери кои би ја следеле неговата
програма за здрава исхрана и движење, со цел намалување на телесната тежина. Веднаш се зачленив и така започна моето дружење
со д-р Митов, кое трае се до ден денес.

Мојата цел беше со помош на здравиот начин на исхрана и пешачењето да ја намалам телесната тежина. Вагата на почетокот
покажуваше 96,8
kg.

Промена на навиките

Практично во целост го сменив начинот на подготвување на храната, а најважно од се, со помош на советите на д-р Митов, ги исфрлив
од употреба мастите, односно целосно ја намалив нивната употреба.
 Посебно сакам да нагласам дека од почетокот на ова дружење,
секојдневното пешачење заедно со сопругот ми стана нова рутина. За 
кратко време секојдневните прошетки прераснаа во пешачење од 10 до 12

километри. Временските услови не дозволивме да бидат пречка и се придржувавме до слоганот – и да врне и да вее, мора да се пешачи. 

Намалувањето на телесната тежина особено е предизвик за повозрасните, но
кога се има волја, се’ e можно! 

Од 15.01.2021 водев неделна евиденција за тежината. Започнав со 96,8kg, a веќе на почетокот од месец Јули
имав 72,9
kg!

Во август ми беше вграден вештачки колк. После рехабилитацијата продолжив со веќе воспоставениот начин
на исхрана и
секојдневните прошетки. За мотивација ги користев советите и поддршката која ни ја даваше д-р Митов.

Јас ја постигнав зацртаната цел за намалување на тежината. Сега имам 66kg, односно ја намалив
тежината за 30
kg.

Се чувствувам добро, продолжувам со здравиот начин на исхрана и со секојдневните прошетки.

Огромна благодарност и почит до д-р Александар Митов и сопругата д-р Васка Митова. 

Стабилизиран шеќер, намалени килограми, притисок и решен проблем со подуеноста во стомакот!

Санија Смаилагиќ


Проблеми со “скриен” шеќер!

Последниве неколку години, се соочив со мојот здравствен проблем – со скриениот шеќер. Mатичниот лекар ми препиша МЕТФОРМИН од 500mg. Видот почна да ми замаглува на далеку, килограмите секојдневно се качуваа. Ни самата не се препознавав себеси, барав некое решение.

Случајно на фб налетав на Д-р Митов, кога одеше во живо и така го следев некое време. Си закажав термин. Со нетрпение го чекав моментов да се сретнам за консултација.
Дојде денот разговараме за мојот проблем со скриениот шеќер и покачена телесна тежина.

Стабилизиран шеќер и намалени 9 килограми

Ми стигна и програмата, начинот на исхрана. Веднаш почнав да ја применувам, а со тек на времето почнаа да се појавуваат и позитивните резултати. Не ми се веруваше дека вагата покажа помалку килограми…..Ваууууу……
Видот веќе не ми беше замаглен,се чудев што се случи!

Порано штом ќе јадев, ни 10 минути не поминуваат пред да бидам повторно гладна. Со исхраната на Д-р Митов јадам и сум сита неколку часа. Не можев да поверувам каква промена се случи! 

Слабеење без гладување и диети!

За 2 месеци ослабев 9 кг со програмата на Д-р Митов и што е најбитно не гладуваш постојано си сит.

Намален притисок и решавање на проблемот со подуеност 

Имав покачен притисок, со програмата и притисокот се намали, а повеќе немам ни подуеност во стомакот.
Се навикнав на исхраната и цел живот ќе ја применувам. На сите ја препорачувам, не се двоумете – на здрав и сигурен начин ќе добиете трајни резултати.

Намалени килограми, решен проблем со опстипација и стабилизиран циклус

Соња Спасеска

Најпрво почнав да го следам Д-р Митов на Фејсбук и доста често ги читав неговите статии за здрава храна, здрави активности и совети. Со самото читање почнав постепено и да правам здрави оброци и да размислувам за темите кои докторот ни ги посочуваше.

Решен проблем со опстипација и спор метаболизам

Да напоменам дека имам 45 години и имам проблем откако нам за себе со опстипација и спор метаболизам, во тој период го открив ФИБРОГЕЛ и на мое големо задоволство со текот на времето ми се среди метаболизмот. Се чувствував како препородена 😀

Позитивно искуство со програмата “Пролетно Будење”

Истиот период се зачленив и почнав да ја следам програмата “Пролетно будење”. Да напоменам дека пред да ја почнам програмата имав вишок килограми, проблеми од типот подуеност на стомакот, опстипација, утрински болки по целото тело, недостаток на енергија, нервоза и проблем со нередовен менструален циклус или обилно крварење двапати во месецот. Редовно правам крвна слика еднаш, до двапати годишно и редовни гинеколошки прегледи кои секогаш беа во ред.

Програмата со задоволство ја следев, храната ми се допадна. И ден денес правам доста рецепти од таа програма. Физичката активност задолжително ја практикувам. Ако не сум во можност да извежбам, планирам да испешачам добар пат за да го задоволам тој дел. Посебно ми се допаѓаа вклучувањата во живо на Д-р Митов со неговите совети и мотивациони предавања за кои сум му благодарна и често ги преслушувам и се присетувам.

Успешен процес на слабеење

Во текот на програмата, мотивацијата се’ повеќе растеше, килограмите почнаа да се намалуваат. Намалив 7 килограми до крајот на програмата кои до ден денес ги одржувам на истото ниво, без проблем.

Контролирање на стресот и решавање на проблемот со циклусот

Метаболизмот ми е подобрен, подуеноста во стомакот исчезна, нервозата успеав да ја балансирам, имам неверојатна енергија и мојот најголем проблем – крварењето на циклусот ми се среди еднаш месечно, што претходно ми беше огромен проблем.

Ова е моето искуство кое ми го промени начинот на живот на подобро.

Огромна благодарност за Д-р Митов. Благодарам што постоите и што Ве пронајдов!

Со Почит,

Спасеска Соња

Искуства за пациентка со полицистични јајници

Се викам Павлинка и сум 26год. Уште во тинејџерски години имав проблем со месечниот циклус за да после многу прегледи се постави дијагноза полицистични јајници. Имав покачен ANDROSTENDION. И од тогаш почнав со хормонски терапии, diane35, primolut nor итн. 

Од сите овие ефектот беше дур се пијат, чим престанам пак исто и телесната тежина значително се зголемуваше. Се изморив од апчиња и престанав со сите терапии и неколку години ништо не примав. Прочитај Повеќе

Павлинка

„Д-р Митов” е мојата успешна приказна

Пред осум години, сосема неочекувано, добив инфаркт иако имав  добро здравје, нормален крвен притисок и редовно планинарев и остварував други физички активности. Некои велеа дека е тоа судбина, други дека е од стрес од новинарската работа (тогаш бев вработен во А-1 телевизија каде што репортерството беше многу захтевна профсија) итн. Прочитај Повеќе

Пеце Стефановски, новинар во АЛФА ТВ- Скопје

Стабилизиран Шеќер, Намалени Инсулински Единици, Нормализиран Притисок! Со Д-Р Митов

По подолго боледување за кое време бев повеќе во кревет отколку на нозе случајно на ФБ го прочитав името на д-р АЛЕКСАНДАР МИТОВ и неговата работа. Незнаејќи веќе кај кој доктор да се обратам заради моите дијагнози (дијабет кој веќе 10 години не можев да го средам иако примав инсулин три пати на ден со по 30 единици наутро и навечер, а на пладне 20, и два пати метформин од 1000; Прочитај Повеќе

Марче

Земав 48 единици инсулин, сега нула

Јас сум Бобан Спасовски и моето искуство со д-р Митов ќе го раскажам сосема накратко и само со бројки. Порано имав над 145 килограми, а сега имам 106 кг. Порано шеќерот во крвта ми одеше до 18, а сега до 6,5. Порано тромесечниот просек ми беше 15%, а сега е 5,8%.  Прочитај Повеќе

Бобан Спасовски

Искуство на пациентка со ПОЛИЦИСТИЧНИ јајници

Мојата приказна со д-р Митов започна на 22.11.2017 два дена од кога бев на интернист и со поставена дијагноза замастен црн дроб, со речиси тројно покачени вредности на АСТ и АЛТ (резултатите со слики се во прилог ) и килажа од 108.5 кг. Прочитај Повеќе

ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЈА – Искуство со д-р Митов

Здравјето не можеш секому да му го довериш. Мојата дијагноза е хиперинсулинемија хормонот инсулин ми беше 136,1 uIU/ml. Себе си се изложив на неколку различни диети кои не вродија со пол, морам да признаам дека килограмите се намалуваа, но хормонот не.  Прочитај Повеќе

ИСКУСТВО: понизок шеќер, намален притисок, помалку инсулин

Имам 50 години. Имам диабет од тип II и хипертензија. Користам инсулин Lantus и терапија против висок крвен притисок. Иако редовно користев 34 единици инсулин и терапија за висок крвен притисок, последниве месеци нивото на глукоза во крвта беше над 9 и крвниот притисок 210/120 mm HgПрочитај Повеќе

„Со здрав режим на исхрана до состојба без дијабет”

Се викам Ганимет Саити и имам 64 години. Пред пет години почнав да ги приметувам типичните симптоми на дијабетот, и после деталните медицински проверки, дијагнозата ми беше потврдена. Прочитај Повеќе

Ганимет Саити

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор