fbpx

Здрави рецепти со ТЕСТЕНИНИ – идеални за деновите кога немате многу ВРЕМЕ за готвење!

tonus

За деновите кога немаме многу време за готвење, немаме многу време за пазарење, а сепак сакаме вкусен и здрав оброк, тестенините се одлична опција.

Интегралните тестенини се супер избор за брз оброк, а сепак може да се комбинираат со разни зеленчуци, сирења и зачини. Поради употребата на полнозрнести житарки во нивното производство, тие претставуваат добар извор на комплексни јаглехидрати, имаат понизок гликемиски индекс од обичните тестенини, содржат повеќе минерали, протеини и растителни влакна.

 

Зошто е здраво и препоралчиво почесто да се внесуваат интегрални производи?

Јадењето повеќе полнозрнеста храна претставува лесен и едноставен начин да ја направите вашата исхрана значително поздрава. Полнозрнестите житарки се богати со низа хранливи материи, вкучително протеини, растителни влакна, Б витамини, антиоксиданти, лепеза на минерали, како магнезиум, железо, цинк, бакар итн.

"“Online”/

Исхраната богата со полнозрнести житарки и производите добиени од нив, низ истражувањата постојано се покажува како намалувач на ризикот од повеќе заболувања и проблематични состојби, вкучително дијабет тип 2, срцеви заболувања, гојазност и некои малигни заболувања. Дополнително, ваквата исхрана помага за оптимална дигестија, односно идеална цревна перистатика и баланс на корисната бактериска микрофлора во дебелото црево. Сè  поголем број истражувања наоѓаат директна поврзаност на дигестивното здравје со повеќе аспекти од целокупното човеково здравје.

Поради тоа, настојувајте пекарските производи и тестенините да бидат целосно или барем делумно подготвени од интегрални брашна.

 

Паста со домати, фета сирење и спанаќ

За подготовка на овој рецепт потребни ќе ви се околу 30 минути, а истиот е доволен за 4-6 лица.

 

Потребни состојки:

 • 350-400g интегрални тестенини
 • Малку маслиново масло
 • Половина килограм свежи домати
 • 1 главица кромид, ситно исецкана
 • 3-4 чешниња лук, ситно исецкани
 • Малку суво оригано, црвен пипер, сол и мелен црн бибер
 • 100-150g свеж спанаќ
 • Малку свеж рузмарин
 • Сок од лимон
 • 100-150g фета сирење, издробено
 • Неколку маслинки

 

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере со вода ставете малку сол и капка маслиново масло. Додадете ги тестенините и згответе ги според упатството на амбалажата (најчесто 7-8 минутно вриење).
 2. Во меѓувреме, во тавче со маслиново масло ставете ги исецканите домати и кромид. Гответе околу 6-8 минути, додека кромидот не омекне. Додадете ги лукот, ориганото и црвениот пипер. Гответе уште неколку дополнителни минути. Потоа додадете го спанаќот и динстајте уште 2-3 минути. Додадете малку  сок од лимон, рузмарин и зачинете со сол и бибер.
 3. Процедете ги тестенините и потоа во истото тенџере додадете го сосот од домати. Фино промешајте со цел тестенините да се еднакво покриени со сосот. Потоа додадете го фета сирењето и исецканите маслинки.
 4. Послужете со малку рендан пармезан.

 

Салата со паста и наут

За подготовка на овој рецепт потребни ќе ви бидат околу 20 минути и истиот е доволен за околу 6 порции.

 

Потребни намирници:

 • Едно пакување интегрални тестенини
 • 2-3 поголеми свежи домати
 • Една конзерва сварен наут
 • 50-100g рукола
 • Една краставица, исецкана
 • 150g урда или фета сирење
 • Малку сушено оригано и босилок
 • Свеж, исецкан магдонос
 • Маслиново масло
 • Сок од лимон
 • 1 лажичка сенф
 • 3-4 чешниња лук, ситно исецкани
 • Сол и мелен црн бибер

 

Начин на подготовка:

 1. Во тенџере со зовриена вода, сварете ги тестенините според упатството на амбалажата.
 2. Во друг, помал сад, измешајте ги состојките за сосот – маслиновото масло, сокот од лимон, сенфот, лукот и солта и мелениот црн бибер.
 3. Сварената паста процедете ја и оставете ја да се олади со собна температура. Префрлете ја во друг сад каде се наоѓаат: наутот, исецканите домати, руколата, исецканата краставица, фета сирењето (или урдата), босилокот и магдоносот. Додадете го и сосот и фино промешајте. По желба додадете дополнително количество сол, сок од лимон и маслиново масло.
 4. Послужете.

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор