fbpx

Сте ја пробале ли популарната ,,Џенифер Анистон Салата”?

tonus

Во последно време на социјалните мрежи посебно популарна е салатата на познатата актерка Џенифер Анистон

Имајќи предвид дека се работи за оброк што во својата основа е исклучително хранлив и здрав, решивме да Ви го претставиме во малку модификувана форма.

Всушност, пролетта е вистинското време за вакви освежителни, но истовремено заситувачки и хранливи оброци!

Инспитацијата и во овој случај е од шаренилото и свежината на Медитеранската кујна!

"“Online”/

[Поврзано: Пролетта е вистинско време да стекнеме навика за свежа храна! Зошто е тоа толку важно?]

За нашата ,,Џенифер Анистон Салата”, потребни ќе ви бидат:

Начин на подготовка:

  1. Сварете го кус-кусот или намирницата што ја користите според упатството на пакувањето. Откако ќе се свари, оставете ја содржината да се олади 5-10 минути. 
  2. Во подлабок сад со средна големина помешајте ги кус-кусот, сецканите краставици, магдоносот, нането, црвениот кромид, наутот и јаткастите плодови.  
  3. Додајте од лимоновиот сок и маслиновото масло, па потоа зачинете по желба.
    Додајте од урдата (можете да користите и фета сирење – исецкано на поситни коцкички). 
  4. Сервирајте веднаш или почекајте салатата да отстои во фрижидер неколку часови. 
  5. Вака подготвената салата можете да ја чувате до 5 денови во соодветни услови (фрижидер).
  • Овој рецепт прави 3-4 порции.

Нутритивна вредност:
(на една поголема порција што може да служи како цел оброк)

710 калории; 95g јаглехидрати, од кои 18g растителни влакна и 16g шеќери; 25g масти; 30g протеини; 54mg витамин Ц; 4mg витамин Е; 70mcg витамин К, 3mg железо; 400mg калиум; 1mg цинк; 250mg калциум

 

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор