fbpx

Зеленото злато од Медитеранот! Грчка рукола салата!

tonus

Пред нас се периодите на кратки и студени денови, но и денови кога почнува сезонaта на грип и настинки (да не потсетуваме и дека сè уште сме во пандемија).

Токму затоа, сега е поважно од било кога да го одржиме имунитетот на оптимално ниво. Нераскинлив дел од здравото живеење кое води кон здрав имунитет е и правилната исхрана.

Еден од најдобрите избори на храна, кога станува збор за имунитетот, секако е свежата храна. Таа изобилува со повеќето неопходни микронутриенти (витамини и минерали), но и со низа антиоксидативни компоненти и други корисни фитохемикалии, клучни за оптималниот имун одговор. Покрај тоа, свежата храна е особено добар извор на растителни влакна, кои често се дефицитарни помеѓу населението. Тие имаат различни бенефити (пред сè за контролирање на телесната тежина и здрава дигестија), а за имуниетот се важни од аспект на тоа што претставуваат храна за корисната цревна микрофлора, чиј баланс влијае на имунитетот.

"“Online”/

[Поврзано: НАЈЧЕСТИОТ и НАЈИГНОРИРАНИОТ недостаток во исхраната – Фибер или растителни влакна]

Заради овие причини, треба максимално да се стремиме приготвената храна периодов да биде што пошарена и разнолика.

Во продолжение предол интересна грчка салата со рукола во својата основа!

Ѕвездата на денешниот рецепт е руколата

Руколата е билка типична за медитеранскиот регион. Со векови била користена за најразлични цели од традиционалната медицина во овие простори – од третирање на различни дигестивни проблеми, подобра циркулација, па се до поттикнување подобар имунитет и ,,чистење” на црниот дроб.

Руколата се вбројува во групата на круциферозни зеленчуци (Brassica семејството), заедно со особено здравите зеленчуци, како брокула, карфиол, зелка, кељ итн. Како и сите останати зеленчуци од групата, руколата е особено нутритивно сконцентрирана храна, богата со нутриенти, а особено сиромашна со калории.

Најчесто се користи за подготовка на освежителни салати, традиционалните пити, супи, паста и најразлични други рецепти, а оние кои тешко го поднесуваат нејзиниот специфичен вкус, но сакаат да ја внесуваат, најчесто ја додаваат во зелените смути напитоци.

Руколата има навистина малку калории (само 5 калории во 20 грама), а од друга страна импресивен микронутритивен состав (во истата количина – 20g):

 • над 30% од Дневните Потреби за витамин К кај возрасни лица
 • 4% од ДП за калциум
 • 2,5% од ДП за витамин Ц
 • 10% од ДП за витамин А
 • 4% од ДП за витамин Б9 (фолна киселина)

  Покрај овие, руколата содржи и низа други минерали и витамини во нешто помали количества, како
  железо, магнезиум, фосфор, калиум и холин (погледнете нутритивна таблеа најдолу).

20g руколата содржи 0,5g растителни влакна, што е исто така сосема солидно количество.

Многу повеќе за оваа извонредна зелена билка, прочитајте тука.

Грчка салата со рукола!

Потребни намирници:

 • 6 чашки рукола
 • 2 краставици, излупени и исечкани
 • Неколку чери доматчиња, исечекни на половина
 • 1 чашка каламата маслинки
 • 1 средна главица црвен кромид, ситно исечкан
 • Неколу пиперки во различни бои, со извадено семе и исечкани
 • 100g фета сирење

  За преливот:

 • 2 лажици ладно цедено маслиново масло
 • 2 лажици вински оцет и/или балсамико
 • Половина лажичка сув лук
 • Половина лажичка сув босилок
 • Половина лажичка суво оригано
 • 1 лажица Dijon сенф
 • Сол и бибер според вкус

Начин на подготовка:

 1. Сите исечкани зеленчуци, заедно со фета сирењето исечкано на коцки, комбинирајте ги во еден подлабок сад.

 2. Во помал длабок сад комбинирајте ги намирниците за преливот. На крајот додајте ги зачините и добро промешајте.
 3. Прелијте ја салтата и сервирајте со кришки потпечен полнозрнест леб.

 • Oваа салата прави околу 3 порции
 • Салатата можете да ја чувате  во фрижидер до 3 денови.

Нутритивна вредност:
(на една порција, без лебот)

Калории: 360 Јаглехидрати: 25g од кои растителни влакна: 8g и шеќери: 11g;  Протеини: 9g; Масти: 26g од кои заситени масти: 5g и омега-3: 0,3g; Витамин Б1: 0,2mg; Витамин Б2: 0,4mg; Витамин Б6: 0,5mg; Витамин Б9: 120µg; Витамин А: 3400IU; Витамин Е: 3mg; Витамин К: 70mcg; Железо: 2,1mg; Магнезиум: 70mg; Манган: 0,7mg; Цинк: 2mg; Калиум: 900mg; Калциум: 270mg; Фосфор: 300mg; Бакар: 0,3mg; Селен: 8mcg

 

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор