fbpx

ВКУСЕН рецепт за МАНЏА со ГРАШОК – Изедете повеќе чинии, без грижа на совест!

tonus
Избегнувањето на оброците, гладувањето, како и претерано малите порции можеби на краток рок ќе ни донесат ,,успех” во однос на намалувањето на килограмите, но на долг рок не се решение. Повеќето диети пропагираат токму ваков пристап. Затоа не постои нешто што може да се нарече здрава диета.

[Поврзано: Диетите не се решение, диетите се проблем!]

Нутиртивно сконцентрирана храна

Секому е потребна храна што ќе обезбеди задоволување на физиолошките, но и на хедонистичните ,,нагони”. 

Здравиот начин на исхрана подразбира состојба или ситуација во која воопшто не сме загрижени во однос на тоа колку калории ќе внесеме. И тоа не заради тоа што калориите не ни се важни, туку заради тоа што ако ги почитуваме принципите на здравата исхрана, имаме одмерени оброци составени од намирници кои изобилуваат со хранливост, а не со калории (иако и калориите не недостасуваат).

"“Online”/

[Поврзано: Кои се најважните принципи за успешно одржување на нормална телесна тежина?]

Калориите се важни, но поважно е нивното ,,потекло”

Во продолжение Ви нудиме еден одличен пример за оброк во кој можете да уживате и количински, без никаква грижа на совест. Дополнително, притоа да внесете одредено количество (најчесто солидно – погледнете ја нутритивната табела најдолу!) од речиси сите можни макро и микронутиренти.

Многу повеќе за конкретните бенефити од намирниците како грашок и прокељ, прочитајте на следните линкови: 

За овој рецепт, потребни ќе ви бидат:

Начин на подготовка

  1. Најпрво во еден подлабок сад за чорба, ставете го маслото и кратко пропржете ги лукот и кромидот, па додајте ги и зачините (освен копарот). Внимавајте топлината да не биде превисока, ниту пак прениска. Можете да додадете и лажица брашно за подобра текстура.

  2. По неколку минути, додајте го доматното пире, заедно со прокељот. Доведете до вриење, а потоа додајте 3 чаши вода, заедно со грашокот и прокељот.

  3. Варете на потивок околу 15-20 минути, а кога грашокот ќе биде подготвен, додајте го црвениот грав, заедно со слатката пченка. Посолете и додајте бибер според вкус. На крајот, додајте го и копарот.
  • Овој рецепт прави околу 3 до максимум 4 порции.

  • Добиената здрава манџа, комбинирајте ја со свежа, сезонска салата во што е можно повеќе бои (внимавајте на маслото кое го додавате!).

Нутритивна вредност:
(на една голема порција, без салата, со 2 кришки полнозрнестиот леб)

Калории: 600 Јаглехидрати: 94g од кои растителни влакна: 20g и шеќери: 20g;  Протеини: 24g; Масти: 16g од кои заситени масти: 2g и Омега-3: 0,2mg; Витамин Е: 4,5mg; Витамин K: 120µg; Витамин А: 5000IU; Витамин Б1: 0.6mg; Витамин Б2: 0.4mg; Витамин Б3: 5mg; Витамин Б6: 0.7mg; Витамин Б9: 300mcg; Бакар: 1mg; Фосфор: 310mg; Селен: 6mg; Калиум: 1200mg;  Maнган: 1mg; Железо: 8mg; Maгнезиум: 200mg; Цинк: 2,5mg

 

Д-р Митов

Д-р Митов

Ние ви помагаме ВИШОКОТ КИЛОГРАМИ и поврзаните БОЛЕСТИ, на ПРИРОДЕН начин и трајно да ги отфрлите, за да бидете: ПОЗДРАВИ, ПОЛЕСНИ и ПОЛЕТНИ!

Leave a Replay

X
Добијте бесплатен пристап до нашиот неделен информатор